Segregacja śmieci na co dzień – co warto wiedzieć?

Segregacja śmieci na co dzień - co warto wiedzieć?

Już od dłuższego czasu w każdym domu powinno się segregować odpady dla dobra środowiska naturalnego. Niektóre ważne aspekty często umykają nam w tej kwestii, a bez wiedzy na tak ważny temat zmniejszamy efektywność działań ekologicznych. Warto poświęcić chwilę, żeby zapoznać się z mniej oczywistymi atrybutami segregacji, które wywołują dylematy, lub braki w jej stosowaniu.

Kilka przydatnych zasad segregacji

Praktycznie każdy zna podstawowe zasady segregacji odpadów, jednak zdarzają się sytuacje, gdy robimy to niepoprawnie. Czego więc unikać, a co należy zastosować?

REKLAMA

  • Wszelkiego rodzaju pojemniki trzeba opróżnić przed wyrzuceniem. Nie jest konieczne mycie każdego osobno, ale zdarza się, że niektóre gminy zalecają tę czynność. 
  • Wszystkie butelki plastikowe, kartony i metalowe puszki należy zgniatać. Opakowania po oleju, sosach i innych tłustych substancjach najlepiej zgnieść, a następnie wyrzucić zakręcone.
  • Jeśli mamy możliwość oddzielenia różnych tworzyw składających się na jeden pojemnik, należy to zrobić. Podobnie, jeżeli przedmiot stworzony jest z kilku części, warto je rozkręcić i wyrzucić (nawet w przypadku jednego rodzaju materiału).

Poza tym, dobrze wiedzieć jakie śmieci powinny trafić do pojemnika na odpady mieszane, żeby omylnie nie wyrzucić ich w nieodpowiednie miejsce. Są to na przykład: papier powleczony folią lub lakierowany, resztki mięsa (także zepsute), kości, zużyte chusteczki i ręczniki papierowe, inne artykuły higieniczne, gąbki, ceramika, porcelana, szkło stołowe, szkło żaroodporne, brudne folie oraz zatłuszczony papier i tektura.

Jak ułatwić sobie proces segregacji?

Segregowanie śmieci może wydawać się czasochłonne i czasem irytujące, ale jest kilka sposobów, żeby się z tym zaprzyjaźnić. W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć bardzo wiele rzeczy, które ułatwią nam proces rozdzielania.

Dobrym przykładem są specjalne naklejki na kosze na śmieci. Oprócz rodzajów odpadów i przypisanych do nich kolorów, często można znaleźć dokładną rozpiskę (czyli co konkretnie gdzie wyrzucić). Oznaczenie pojemników nie wymaga dużo czasu, za to bardzo ułatwia cały proces.

Popularne stają się także kosze na śmieci z kilkoma segmentami. Zamiast umieszczać parę osobnych pojemników w kuchni, można wstawić pod ścianę tylko jeden. Takie rozwiązanie jest praktyczne i estetyczne, a kosze można bez problemu znaleźć w internecie. 

REKLAMA

Często przy wyrzucaniu worków ze śmieciami do kontenerów natrafiamy na dylemat: ale co zrobić z workiem? Na przykład, przy odpadach BIO cała segregacja mija się z celem, jeśli do kosza dorzucimy plastikową siatkę z organiczną zawartością. Niestety wiele osób stosuje takie praktyki, a rozwiązanie jest tak naprawdę bardzo proste. Worki do segregacji śmieci można kupić za grosze przez internet, lub w najbliższym markecie. Jest wiele wariantów, które warto sprawdzić (np. biodegradowalne, na materiały budowlane i gruz, bardziej trwałe, lub papierowe itp.).

Ciekawym sposobem na wykorzystanie odpadów biologicznych jest kompostowanie. Do specjalnie wyznaczonego pojemnika można wrzucać resztki z owoców i warzyw, bułkę tartą, mąkę, fusy z herbaty i kawy, skorupki od jajek itp. Kiedy składniki ulegną rozpadowi, można zastosować je jako naturalny nawóz dla roślin. Będzie on dużo lepszy, niż te chemiczne ze względu na skład, ale także redukcję niepotrzebnych opakowań i chemii w środowisku. Tworzenie czegoś wartościowego samemu jest bardzo satysfakcjonujące, dlatego domowy kompost jest interesującą opcją do wypróbowania.

Odpady nieoczywiste

Poza standardową segregacją, którą bez problemu wykonamy w domu, zdarzają się także przedmioty wymagające specjalnej uwagi. Dobrze wiedzieć gdzie się ich pozbywać, żeby nie zanieczyszczać środowiska.

  • Baterie i akumulatory – należy oddać je w specjalnych punktach zbiórki, gdyż są to odpady wysoko skażające środowiska wodne.
  • Opakowania po lekach i leki przeterminowane – wrzuca się je do specjalnych pojemników w niektórych aptekach.
  • Sprzęt elektryczny i elektroniczny – trzeba zanieść je do punktu zbiórki zużytych urządzeń tego typu (również żarówki, płyty CD, pendrive’y itp.)
  • Odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne – meble, pojemniki po farbach i oleju silnikowym, kable, opakowania po substancjach żrących, a nawet żyletki powinno się zanieść do punktu PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Segregujmy odpady z uwagą

Jak powszechnie wiadomo, segregujemy śmieci dla dobra planety. Im więcej odpadów trafi w odpowiednie miejsca, tym więcej zostanie poddane recyklingowi. Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego faktu, ale środowisko naturalne zamieszkiwane przez zwierzęta i porośnięte roślinami, które dają nam tlen, jest drastycznie degradowane przez ludzi. Warto wprowadzić do swojego życia dobre nawyki ekologiczne, gdyż posłuży to naszemu domowi, czyli całej Ziemi.

 

artykuł sponsorowany