Centrum serwerowe w Poznaniu zasili energia z OZE

Polenergia sprzeda energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych firmie Beyond.pl, dostawcy usług data center i cloud computing, która zasili nią swoje centrum serwerowe w Poznaniu.
Spółki Grupy Polenergia wspierają Beyond.pl w dwóch obszarach: dostawy w 100 proc. zielonej, zeroemisyjnej energii elektrycznej oraz realizacji usług doradczych. Przetarg na dostawę energii ze źródeł odnawialnych wygrała Polenergia Obrót. Podpisany kontrakt w całości zabezpiecza zapotrzebowanie poznańskiego centrum danych na czystą energię w 2021 roku oraz zawiera opcję jego przedłużenia.
Z kolei Polenergia Dystrybucja, specjalizująca się w dystrybucji i sprzedaży energii dla klientów biznesowych i indywidualnych, zaoferowała specjalistyczne usługi doradcze z obszaru energetyki.
W ramach współpracy spółka opracuje koncepcję rozbudowy zasilania w związku z ekspansją kampusu data center w Poznaniu oraz będzie pełniła nadzór nad jej realizacją, w tym nad działaniami podwykonawców.
Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, podkreśla, że projekt rozbudowy infrastruktury serwerowej w Poznaniu jest wymagający od strony technicznej, ponieważ jej zapotrzebowanie na moc energetyczną wzrośnie aż 5-krotnie.
– Polenergia ma bogate portfolio zrealizowanych projektów, co gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo i sprawną obsługę fazy realizacyjnej. Jednocześnie, z uwagi na zaplecze grupy i działalność w sektorze zielonej energii, mamy pełne zrozumienie dla naszych wartości zrównoważonego rozwoju i potrzeb z obszaru green data center – komentuje Wojciech Stramski.
Po zakończeniu projektu kampus Beyond.pl stanie się pod względem oferowanej powierzchni i mocy jednym z największych obiektów kolokacyjnych w Europie, który w całości zasilany będzie czystą, zieloną, zeroemisyjną energią. Jego docelowa moc wzrośnie z 8 MW do 42 MW.
Polenergia informuje, że Data Center 2 to najbardziej wydajne centrum danych w Polsce, którego wskaźnik efektywności energetycznej PUE wynosi 1,2.
Obiekt zlokalizowany w Poznaniu jest jedynym centrum danych w Unii Europejskiej spełniającym rygorystyczne wymagania certyfikacji ANSI/TIA-942 na poziomie Rated 4. Certyfikacja Rated 4 potwierdza najwyższe standardy bezpieczeństwa centrum serwerowego w zakresie projektowania, mechaniki, zasilania i telekomunikacji.
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. W jej portfelu OZE są farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 250 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 8 MW.
Obecnie Polenergia jest w trakcie budowy trzech farm wiatrowych, które wygrały aukcję OZE z 2019 roku. Największy z nich i zarazem jeden z największych w Polsce to farma wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW, której ukończenie planowane jest w połowie 2022 roku. W pierwszej połowie przyszłego roku ukończona zostanie farma wiatrowa Szymankowo o mocy 38 MW, natomiast farma wiatrowa Kostomłoty o mocy 27 MW zostanie oddana do użytkowania w trzecim kwartale 2022 roku.
W ostatnich aukcjach dla OZE z 2020 r. spółka zabezpieczyła 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dla kolejnej farmy wiatrowej o mocy 13 MW oraz dla elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW.
Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię we współpracy z norweskim Equinorem jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o docelowej mocy 3000 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.