Dofinansowanie z Funduszu Modernizacyjnego jeszcze w tym roku

Dofinansowanie z Funduszu Modernizacyjnego jeszcze w tym roku
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ogromne środki, które przypadną Polsce z unijnego Funduszu Modernizacyjnego, będzie mógł zagospodarować w swoich programach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zapowiada uruchomienie pierwszych programów jeszcze w 2021 r.

NFOŚiGW poinformował, że będzie pełnić rolę krajowego operatora Funduszu Modernizacyjnego, z którego pieniądze mają wesprzeć modernizację energetyki krajów Europy Środkowo-Wschodniej i który zostanie zasilony przychodami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS (European Trading Scheme).

Pieniądze z Funduszu Modernizacji mają trafić do 10 państw Unii Europejskiej. Oprócz naszego kraju otrzymają je Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia i Słowacja. Nasz kraj ma otrzymać aż 43 proc. budżetu.  

REKLAMA

Pieniądze z Funduszu Modernizacji będzie można przeznaczyć na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną, magazynowaniem energii, modernizacją sieci, ciepłownictwem systemowym, ale także na inwestycje związane z edukacją i przebranżowieniem pracowników w regionach, których gospodarki są zależne od wydobycia węgla.

Państwa korzystające z Funduszu Modernizacji będą miały swobodę w wyborze projektów, na które chcą wydać przyznane im środki.

Finalna wysokość środków, które przypadną poszczególnym beneficjentom Funduszu Modernizacyjnego, będzie uzależniona od kształtowania się cen uprawnień do emisji CO2.

Fundusz Modernizacyjny zasilą środki pochodzące ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji stanowiących 2 proc. całkowitej puli unijnej. Polsce zostaną przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość jest obecnie szacowana na ok. 18 mld zł.

REKLAMA

W naszym kraju środkami z Funduszu Modernizacyjnego będzie zarządzać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który podkreśla, że wartość budżetu, który przypadnie Polsce, jest aż 3 razy większa od środków udostępnionych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Przyznanie NFOŚiGW roli operatora tego programu ma zapewnić przyjęty przedwczoraj przez Radę Ministrów projekt ustawy o systemie handlu emisjami.

Finansowanie inwestycji ze środków Funduszu Modernizacyjnego ma się odbywać w ramach programów priorytetowych NFOŚiGW.

Zakres wsparcia obejmie następujące obszary priorytetowe: wytwarzanie i wykorzystanie energii z OZE, efektywność energetyczna, magazynowanie energii i modernizacji sieci energetycznych, wsparcie sprawiedliwej transformacji w regionach uzależnionych od paliw kopalnych.

Pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie z Funduszu Modernizacyjnego mają być uruchamiane przez NFOŚiGW jeszcze w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.