Play kupi energię odnawialną od Respect Energy

Play kupi energię odnawialną od Respect Energy
Senvion

Play będzie zasilany w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Zapewni ją firma Respect Energy, dla której będzie to już kolejny klient z branży telekomunikacyjnej.

Grupa Iliad, do której należy operator sieci Play, w tym roku pokryje już w całości swoje zapotrzebowanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych we Francji i Włoszech, a dzięki umowie z Respect Energy ten cel zostanie osiągnięty w 2022 r. również w Polsce.

W efekcie umowy zawartej w Respect Energy spółka P4, operator sieci Play, ma pokryć swoje zapotrzebowanie na energię, które w drugiej połowie 2021 roku ma wynieść 120 GWh, a w kolejnym roku powinno sięgnąć 250 GWh, wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Dla Respect Energy jest to kolejny klient z branży telekomunikacyjnej, któremu dostarczy energię odnawialną.

Od początku 2022 roku firma kierowana przez Sebastiana Jabłońskiego zapewni zieloną energię również dla T-Mobile Polska. Zawarta na 2 lata umowa zakłada dostawę 202,4 GWh energii elektrycznej w 2022 roku oraz 211,1 GWh w 2023 roku.

REKLAMA

Respect Energy działa na hurtowym rynku energii, jednocześnie inwestując we własne aktywa wytwórcze.

Jedna z inwestycji firmy jest prowadzona w Zwartowie na Pomorzu na powierzchni aż 300 hektarów. Powstaje tam elektrownia fotowoltaiczna o mocy 203 MW, która w skali roku ma wytwarzać 203 GWh energii objętej częściowo rozliczeniami w ramach systemu aukcyjnego.

Farma fotowoltaiczna w Zwartowie wyprodukuje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 153 tys. gospodarstw domowych, co odpowiada pokryciu potrzeb na energię mieszkańców miasta wielkości Gdańska.

Projekt jest realizowany przez Respect Energy w ramach joint venture z niemiecką firmą Goldbeck Solar. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku i będzie to wówczas największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.