Tak według Brukseli można ograniczyć wzrost rachunków za energię

Tak według Brukseli można ograniczyć wzrost rachunków za energię
Kadri Simson

Komisja Europejska odniosła się do obserwowanego w ostatnich tygodniach dużego wzrostu cen energii na rynku hurtowym w Europie i zaproponowała rozwiązania, których wdrożenie może szybko zniwelować skutki tej sytuacji dla odbiorców końcowych. Bruksela podkreśla, że w dłuższej perspektywie podobnym kryzysom na rynku energii powinno zapobiec przyspieszenie transformacji energetycznej.

Bruksela przedstawiła rozwiązania, które w krótkim czasie mogą zastosować państwa Unii Europejskiej, aby zniwelować wzrost rachunków u odbiorców końcowych mogący być konsekwencją aktualnej sytuacji na hurtowych rynkach energii. Komisja Europejska wskazała też rozwiązania, które jej zdaniem mogą ograniczyć ryzyko wzrostu kosztów energii w dłuższym terminie.

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapewniła, że Komisja Europejska chce wesprzeć państwa członkowskie w ograniczaniu negatywnych skutków wysokich cen energii. Oceniła przy tym, że wysokie ceny energii mogą utrzymać się w okresie zimowym, a sytuacja na rynku energetycznym ustabilizuje się dopiero wiosną.

REKLAMA

– Obecna sytuacja jest wyjątkowa, a rynek wewnętrzny dobrze spełniał swoją rolę w ostatnich 20 latach. Jednak musimy zapewnić, aby było tak nadal w przyszłości, realizując cele Europejskiego Zielonego Ładu, budując naszą niezależność energetyczną i osiągając nasze cele klimatyczne – stwierdziła Kadri Simson.

Komisja Europejska przyznaje, że obecna sytuacja na rynku energii wymaga szybkich działań, ale muszą one być zgodne z unijnym prawem. Zdaniem KE, priorytetowo powinny zostać potraktowane uboższe gospodarstwa domowe oraz mali przedsiębiorcy.

Jednym z rozwiązań, których wdrożenie proponuje Bruksela, jest zapewnienie gospodarstwom domowych posiadającym niższe dochody voucherów, odroczenia lub tylko częściowej spłaty rachunków za energię. Takie działania kraje Unii Europejskiej mogą sfinansować z dochodów uzyskanych z unijnego systemu handlu emisjami CO2.

Inna możliwość, na którą wskazuje Komisja Europejska, to obniżenie opodatkowania energii konsumowanej przez uboższych odbiorców.

Z kolei w celu przeciwdziałaniu skutkom wzrostu cen energii dla przedsiębiorstw Komisja Europejska proponuje skierowanie pomocy publicznej zgodnej z prawem UE, a także ułatwienie korzystania z umów PPA na energię ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Komisja Europejska wskazała też działania, które powinny zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen energii w dłuższej perspektywie. KE podkreśla w tym kontekście, że kluczowe jest przyspieszenie transformacji energetycznej i przejścia na czystą energię.

Aby uniknąć podobnych kryzysów w przyszłości, Komisja Europejska postuluje przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii poprzez organizację kolejnych aukcji i usprawnienie procesu wydawania pozwoleń dla deweloperów.

Ponadto KE wskazuje na potrzebę budowania zdolności magazynowania energii poprzez zwiększanie pojemności bateryjnych magazynów energii oraz rozwój technologii wodorowych.

Bruksela podkreśla też potrzebę zwiększenia roli odbiorców na rynku energii poprzez ułatwienie im zmiany sprzedawcy energii, ale także poprzez promowanie modelu prosumenckiego i wspólnot energetycznych.

– Unia Europejska nadal będzie rozwijać efektywny energetycznie system z wysokim udziałem źródeł odnawialnych. O ile tanie źródła odnawialne mają coraz większy udział w zasilaniu sieci elektroenergetycznych, inne źródła energii, takie jak gaz, są nadal potrzebne w okresach wyższego zapotrzebowania. Gaz nadal wyznacza cenę energii elektrycznej w sytuacji, gdy wszyscy wytwórcy otrzymują tę samą cenę za ten sam produkt, jakim jest energia elektryczna. Istnieje generalny konsensus, że obecny model ceny marginalnej jest najbardziej efektywny, jednak dalsze analizy w tym zakresie są uzasadnione – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

W kontekście gazu Komisja Europejska wskazuje na ograniczone zdolności magazynowania tego paliwa, które obecnie w UE wynoszą ponad 20 proc. rocznego zużycia, jednak Komisja wskazuje, że nie wszystkie kraje członkowskie mają posiadać odpowiednie zdolności magazynowe. Dlatego zdaniem Brukseli zasadna jest również rewizja unijnych regulacji w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu.

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o