NFOŚiGW daje 100 proc. finansowania na geotermię

NFOŚiGW daje 100 proc. finansowania na geotermię
Geotermia Podhalańska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 70 mln zł na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. 

Program priorytetowy „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” dotyczy wsparcia wykonania pierwszego otworu badawczego, służącego rozpoznaniu pod kątem efektywnego wykorzystania wód termalnych w Polsce.

Z dofinansowania, które w pełni pokryje koszty takich działań, mogą skorzystać samorządy i ich związki.

REKLAMA

Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW, podkreśla, że przedsięwzięcia geotermalne, w szczególności w zakresie wykonania dubletu otworów pozwalających na zamknięcie pętli grzewczej, są dość kosztowne, ale stanowią zeroemisyjne źródło ciepła.

– Stąd też decyzja o kontynuacji programu. Jego druga odsłona pozwoli nam we współpracy z beneficjentami zrealizować kolejny cykl inwestycji, które będą przynosić zyski ekonomiczne i ekologiczne w długim horyzoncie czasowym zarówno dla gospodarki krajowej, jak i na szczeblu lokalnym. Przy wysokiej temperaturze wody i wydajności uzyskamy możliwość zeroemisyjnej produkcji energii elektrycznej, natomiast wody o niższej temperaturze mogą być wykorzystywane z powodzeniem w ciepłownictwie – komentuje Maciej Chorowski.

Drugi nabór w ramach tego programu odbędzie się w terminie od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 r. Zainteresowane podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie dostępnego na stronie internetowej NFOŚiGW. 

Jak informuje NFOŚiGW, po rozstrzygnięciu pierwszego naboru program został zmieniony, w szczególności w zakresie załączników. Główna zmiana to wykluczenie możliwości dofinansowania otworów głębszych niż 3 500 m.

REKLAMA

– W uruchamianym naborze wdrożyliśmy dodatkowo możliwość sporządzenia przez ekspertów PIG-PIB wstępnej, bezpłatnej opinii dla samorządowców na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych we wskazanej lokalizacji. Pozwoli to m.in. samorządom podjąć decyzję popartą danymi, czy wnioskować o dofinansowanie do NFOŚiGW, czy też nie wnioskować, a to oznacza niższe ryzyko ponoszenia kosztów na przygotowanie projektu robót geologicznych – informuje wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk.

Uzasadniając dofinansowanie projektów geotermalnych, Narodowy Fundusz wskazuje na tego rodzaju inwestycje, które okazały się sukcesem.

– Chcemy wspierać tego typu działania także dlatego, że wiele podobnych, już sfinansowanych przez NFOŚiGW inwestycji przyniosło wymierne efekty. Kapitalnie funkcjonują m.in. Geotermia Podhalańska, Geotermia Pyrzycka i wiele innych, w tym kompleks rekreacyjno-uzdrowiskowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Wszystkie te przedsięwzięcia zostały rozpoczęte od odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski. 

 Warto pamiętać, że wraz z dzisiejszym ogłoszeniem, Narodowy Fundusz będzie oferował dwa programy rozwoju krajowej geotermii. Oprócz programu Udostępnianie Wód Termalnych w Polsce dedykowanego samorządom, proponujemy również program priorytetowy Polska Geotermia Plus z pulą 600 mln zł, który jest przeznaczony nie tylko dla podmiotów samorządowych, ale dla wszystkich przedsiębiorców. Warto również wspomnieć, że dla bardziej dynamicznego rozwoju geotermii powołaliśmy przedsiębiorstwo Geotermia Polska sp. z o.o. i zapraszamy do współpracy z nim wszystkich zainteresowanych – dodaje Michalski.

Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, zapewnia, że niemal połowa obszaru Polski zawiera potencjał geotermalny.

– Trzeba go uruchomić, rozpoczynając od przeprowadzenia prac poszukiwawczo-rozpoznawczych, czyli wykonania odwiertu badawczego – temu służyć będzie ogłaszany dziś program. Do poszukiwań nadaje się dość szeroki obszar zbadany już wstępnie pod kątem zagospodarowania gorących wód – to Podhale oraz pas ciągnący się od Szczecina aż po Góry Świętokrzyskie – musimy umiejętnie ewidencjonować, a zaraz potem wykorzystać ten potencjał – komentuje Piotr Dziadzio.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.