Wiadomo, kto wybuduje ciepłownię przyszłości

Wiadomo, kto wybuduje ciepłownię przyszłości
fot. Euros Energy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało do dofinansowania projekt prototypowej elektrowni przyszłości, która ma powstać w Lidzbarku Warmińskim. Będzie to instalacja prawie w 100 proc. oparta na technologiach wykorzystujących OZE, a wybuduje ją firma Euros Energy.

Projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozpoczął się w zeszłym roku, wspierany jest przez fundusze europejskie w ramach programu Inteligentny Rozwój. Ciepłownia przyszłości ma powstać i wejść do eksploatacji przed końcem 2023 roku.

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie technologii i procesów, które umożliwią modernizację istniejących systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych przy wykorzystaniu technologii OZE (z wyłączeniem uciążliwego środowiskowo spalania biomasy). Ma ono potwierdzić przyjęte przez badaczy założenie o rynkowej wykonalności systemu ciepłowniczego, który dostarczać będzie ciepło z udziałem OZE na poziomie 80–100 proc. przy utrzymaniu akceptowalnej dla odbiorcy ceny.

REKLAMA

Euros Energy podejmuje wyzwanie

Na liście rankingowej ogłoszonej przez NCBR znalazło się pięciu inwestorów, którzy otrzymali pozytywną ocenę. Do drugiej rundy został dopuszczony Euros Energy.

Przedstawione i ocenione wyniki prac etapu pierwszego zawierają realistyczne koncepcje – mówi Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektora NCBR. Jak zauważa, dostępne już dziś środki technologiczne pozwolą osiągnąć w polskim ciepłownictwie cele założone w strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Istniejące systemy ciepłownicze mogą być zarazem tak modernizowane, aby pozwolić ich właścicielom „uodpornić się” na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie rynki przechodzą z powodu innych okoliczności, w szczególności skutkujących wzrostem cen paliw, dostaw i usług – dodaje Kopoczek.

Ciepłownia OZE

Koncepcja zaprezentowana przez Euros Energy będzie podstawą wybudowania ciepłowni przyszłości w Lidzbarku Warmińskim. Powstanie ona na działce zlokalizowanej na terenie ciepłowni należącej do spółki Veolia Północ, która jest partnerem wykonawcy w projekcie.

Euros Energy zadeklarował osiągnięcie nawet lepszych niż ujęte we wniosku parametrów techniczno-ekonomicznych instalacji. Firma działa na rynku od 12 lat. Dostarcza rozwiązania służące obniżeniu kosztów ogrzewania i chłodzenia w sposób możliwie neutralny dla środowiska. Wiceprezes Euros Energy Tomasz Walczak wyjaśnia powody zainteresowania firmy udziałem w projekcie NCBR:

To było płynne przejście: pracowaliśmy właśnie nad projektem wykorzystania pomp ciepła dla produkcji ciepłej wody użytkowej, tak aby całkowicie wyłączyć kotły węglowe poza sezonem grzewczym w jednej z ciepłowni na północy. Wtedy to wydawało się wszystkim zbyt ryzykowne, nierealne i odległe. Ogłoszony przez NCBR nabór do „ciepłowni przyszłości” pojawił się w idealnym dla nas i dla ciepłownictwa momencie.

REKLAMA

Ciekawa propozycja dla gmin

Euros Energy liczy, że rozwiązaniami opracowanymi w ramach projektu NCBR zainteresują się kolejne polskie gminy, ponieważ są one odpowiedzią na konieczność transformacji energetycznej ciepłownictwa powiatowego i gminnego.

Nasza ciepłownia przyszłości (…) [to] pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny. Dzięki maksymalnemu lokalnemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii mamy system niemal zeroemisyjny (90 proc. OZE w bilansie) i stabilność cen ciepła dla odbiorcy końcowego – podkreśla Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy.

Projekt zaproponowany przez firmę obejmuje przede wszystkim wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła, w tym dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Jak zapewnia producent, koncepcja jest skalowalna i szybka do wdrożenia.

Wskazując beneficjentów projektu, Tomasz Walczak mówi, że będą to: – Przede wszystkim ciepłownie w polskich miastach i miasteczkach, zasilane węglem, którego za chwilę może nie być lub będzie bardzo drogi. Ciepłownia przyszłości pozwala istotnie obniżyć współczynnik nakładu energii nieodnawialnej i śmiało przyłączać nowe budynki.

Nie wyklucza również możliwości wykorzystania elementów projektu przez duże miasta – dla wzmocnienia końcówek sieci i podłączenia kolejnych budynków.

Przedsięwzięcie „Ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest jedną z inicjatyw NCBR wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Dzięki programom NCBR finansowanym z funduszy europejskich w ramach programu Inteligentny Rozwój mają być opracowane również: elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, budynki efektywne energetycznie i procesowo, nowoczesne oczyszczalnie ścieków, innowacyjne biogazownie, magazyny energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu, wentylacja dla szkół i domów i technologie domowej retencji.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.