Został miesiąc na zgłoszenie do CEEB. Za brak informacji będą kary

Został miesiąc na zgłoszenie do CEEB. Za brak informacji będą kary
fot. Roger Bradshaw/Unsplash

Informacje o źródle ogrzewania budynku zgłosiło do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków około 75 proc. zobowiązanych. Brak zgłoszenia może wiązać się z karą nawet do 5 tys. zł.

Tylko do końca czerwca br. właściciele i zarządcy budynków mają czas na zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przypadku domów z nowym źródłem ciepła zainstalowanym po 1 lipca 2021 roku zgłoszenie musi nastąpić w ciągu 14 dni.

Według stanu na 25 maja br. (ostatnia aktualizacja na stronie CEEB) w ewidencji jest 3 778 164 zgłoszeń. Co ciekawe, tylko 25 proc. z nich przyszło online, reszta to zgłoszenia za pośrednictwem urzędu.

REKLAMA

W polskich domach dominują kotły

Wśród wskazanych źródeł ciepła dominują kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowe, których liczba w zgłoszeniach przekroczyła 1,4 mln. Na drugim miejscu znalazły się kotły gazowe (bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy) z wynikiem ponad 1,2 mln. Trzecie miejsce zajmują kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/podajnikiem – zgłoszono ich nieco ponad 670 tys.  

Ponad 2 mln zgłoszeń obejmuje więc kotły pozaklasowe – kopciuchy.

Kolejne zgłoszone do ewidencji źródła ciepła to:

  • ogrzewanie elektryczne (bojler elektryczny) – niewiele powyżej 540 tys.,
  • kominek (koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe) – około 522,3 tys.,
  • trzon kuchenny (piecokuchnia/kuchnia węglowa) – około 318,2 tys.,
  • piec kaflowy na paliwo stałe – ponad 261,8 tys.,
  • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania – około 199 tys.,
  • miejska sieć ciepłownicza (ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza) – prawie 157,8 tys.,
  • pompa ciepła – nieco ponad 114,3 tys.,
  • kocioł olejowy – 46,9 tys.

Kara za opóźnienie

Za niezłożenie deklaracji w terminie właściciel budynku może otrzymać grzywnę w wysokości do 500 zł. W przypadku gdy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.  

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, odpowiedzialny za prowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, zaplanował na czerwiec kampanię informacyjną – w telewizji, radiu i internecie – przypominającą o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB.  

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła 1 lipca ubiegłego roku i ma być gotowa do sierpnia 2023 roku. Według szacunków GUNB powinny znaleźć się w niej informacje na temat około 5 mln budynków.

W kolejnym kroku baza ma zostać uzupełniona o informacje na temat dofinansowania na termomodernizację lub wymianę źródeł ciepła pozyskanego dla konkretnych budynków.

Podstawą prawną do uruchomienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.