Pierwszy raport o zatrudnieniu w sektorze energetyki

Powstał pierwszy w historii raport o zatrudnieniu w energetyce w ujęciu globalnym. Według zestawienia przygotowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) 50 proc. udziału w całkowitym zatrudnieniu w światowej branży energetycznej ma sektor czystej energii.
Raport „Zatrudnienie w energetyce na świecie”, przygotowany w tym roku po raz pierwszy przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency, IEA), ma być odtąd publikowany cyklicznie – co roku. Agencja ma ambicję pokazania zatrudnienia w sektorze energetycznym w podziale na regiony, technologie i segmenty łańcucha wartości.
Według raportu zatrudnienie w energetyce globalnie wzrosło do poziomu wyższego, niż notowany był przez kryzysem wywołanym pandemią i agresją Rosji na Ukrainę. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy IEA wskazuje intensywne zapotrzebowanie na czystą energię i konieczność pilnego wzmocnienia łańcuchów dostaw.
Dziesiątki milionów zatrudnionych
Raport podaje, że w 2019 roku branża energetyczna zatrudniała globalnie ponad 65 mln osób, co oznacza, że około 2 proc. wszystkich zatrudnionych na świecie pracowało w energetyce. Jednak liczba miejsc pracy w globalnym sektorze energetycznym miała na całym świecie wzrosnąć do poziomu przewyższającego stan sprzed pandemii COVID-19.
Najszybszy przyrost miejsc pracy w ostatnich latach w energetyce zanotowano w roku 2022.
Agencja podaje, że 50 proc. udziału w całkowitym zatrudnieniu w energetyce ma sektor czystej energii, jednak wzrost zatrudnienia odnotowuje również branża naftowa i gazowa, która realizuje nowe projekty, szczególnie związane z infrastrukturą dla skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Na przykład w energetyce słonecznej i wiatrowej zatrudnionych jest 7,8 mln osób – tyle samo co w sektorze dostaw ropy naftowej – a w globalnym sektorze produkcji pojazdów pracować ma 13,6 mln, z czego 10 proc. zajmuje się produkcją pojazdów elektrycznych oraz ich komponentów i akumulatorów.
Azja dominuje
W raporcie wyszczególniono trzy obszary zatrudnienia w energetyce, w których pracuje porównywalna (każdy sektor około 1/3 udziału) liczba osób: sektor dostaw paliw energetycznych, czyli węgla, ropy naftowej, gazu i bioenergii, sektor wytwarzania, przesyłania, dystrybucji i magazynowania energii oraz sektor kluczowych zastosowań końcowych energii elektrycznej, tj. w przemyśle, budynkach i transporcie.
Zatrudnienie w energetyce w 2019 roku: udział w globalnym zatrudnieniu i podział według sektora energetycznego
źródło: Raport „Zatrudnienie w energetyce na świecie”
Jak podaje IEA, ponad połowa zatrudnienia w sektorze energetycznym przypada na region Azji i Pacyfiku, co jest odzwierciedleniem szybko rozwijającej się infrastruktury energetycznej w tym regionie oraz dostępu do taniej siły roboczej. To wpłynęło na powstanie w Azji ośrodków produkcyjnych obsługujących nie tylko rynki lokalne, ale też eksportowe, zwłaszcza w zakresie energii słonecznej, pojazdów elektrycznych i akumulatorów.
W samych Chinach pracuje 30 proc. zatrudnionych w światowym sektorze energetycznym.
Przybędzie 14 mln miejsc pracy
Według raportu IEA zatrudnienie w sektorze czystej energii będzie stale rosło. W scenariuszu zakładającym osiągnięcie do 2050 roku zerowej emisji netto powstać ma 14 mln nowych miejsc pracy w sektorze OZE do 2030 roku, kolejne 16 mln osób przejdzie na nowe stanowiska związane z czystą energią.
W globalnej branży energetycznej około 45 proc. pracowników wykonuje zawody wymagające wysokich kwalifikacji – podczas gdy w całej gospodarce wskaźnik ten wynosi około 25 proc.
– Kraje na całym świecie reagują na obecny kryzys, starając się przyspieszyć rozwój rodzimych branż czystej energii. Regiony, które wykonają ten ruch, odnotują ogromny wzrost miejsc pracy – skomentował Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. – Wykorzystanie tej szansy wymaga wykwalifikowanych pracowników.
W raporcie czytamy również, że płace w sektorze energetycznym są zazwyczaj wyższe niż średnie płace w gospodarce – o 10–50 proc. w krajach wysoko rozwiniętych. Najwyższe pensje otrzymują zatrudnieni w przemyśle jądrowym, naftowym i gazowym. Nowsze sektory, jak np. energetyka słoneczna, nie mają jeszcze tak silnej pozycji negocjacyjnej i wypracowanych struktur reprezentacji związkowej. Wciąż niski jest odsetek kobiet pracujących w branży energetycznej – mniej niż 15 proc. stanowisk kierowniczych zajmują kobiety.
Więcej informacji na temat zatrudnienia w branży energetycznej w ujęciu globalnym można znaleźć w raporcie IEA, który jest do pobrania tutaj.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.