NFOŚiGW przypomina o trwającym naborze. 100 mln euro czeka
Do 16 listopada 2022 roku można składać wnioski w ramach unijnego podprogramu LIFE Clean Energy Transition (CET). Zasady przewidują dofinansowanie nawet 95 proc. kosztów realizacji projektów mieszczących się w 18 wyznaczonych obszarach.
Według informacji na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jak dotąd tegoroczny nabór do programu LIFE Transformacja na czystą energię (Clean Energy Transition, CET) nie cieszył się wielkim zainteresowaniem, dlatego Komisja Europejska postanowiła o nim przypomnieć. Termin przyjmowania zgłoszeń to 16 listopada 2022 roku.
Swoje projekty w programie zgłaszać mogą organizacje i instytucje aktywnie działające na rzecz przyspieszenia przejścia na czystą energię i dekarbonizacji Europy.
Czego mogą dotyczyć projekty?
Jak podaje NFOŚiGW, w ramach podprogramu CET wyznaczono 18 obszarów tematycznych, które obejmują m.in.:
- pobudzanie społeczności energetycznych i zaangażowania obywateli w transformację;
- likwidację ubóstwa energetycznego;
- uruchomienie projektów inwestycyjnych w zrównoważoną energię;
- wspieranie lokalnych i regionalnych władz publicznych w planowaniu neutralności węglowej;
- tworzenie punktów kompleksowej obsługi renowacji domów lub budynków użyteczności publicznej;
- przyspieszenie wdrażania pomp ciepła zgodnie z RePowerEU;
- wspieranie transformacji sektora biznesowego w czystą energię;
- rozwój działań na rzecz zeroemisyjnych zasobów budowlanych i dekarbonizacji sektora ciepłowniczego.
Środki unijne mogą pokryć nawet 95 proc. finansowania kosztów związanych z projektem realizowanym w ramach programu LIFE CET.
Budżet prawie 100 mln euro
Projekty w ramach niektórych obszarów tematycznych mogą być realizowane samodzielnie przez jednego wnioskodawcę, inne wymagają utworzenia konsorcjum międzynarodowego (co najmniej trzech wnioskodawców z trzech kwalifikujących się krajów).
Budżet programu wynosi 98 mln euro. Szczegółowe informacje na temat obszarów tematycznych i samego naboru można znaleźć tutaj. Pod tym linkiem znajdują się filmy instruktażowe dotyczące programu.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.