Nowe zasady ustalania ceny energii na rynku bilansującym

Nowe zasady ustalania ceny energii na rynku bilansującym
Unsplash, Eduardo Soares

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmieniło zasady ustalania cen w ofertach na rynku bilansującym. Resort klimatu przekonuje, że nowe zasady doprowadzą do obniżenia cen energii na rynku bilansującym, a w konsekwencji także na rynku giełdowym.

Rynek bilansujący jest tzw. rynkiem technicznym, czyli – w przeciwieństwie do tradycyjnej giełdy energii prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii – nie jest miejscem handlu energią. Rynkiem bilansującym zarządza Operator Systemu Przesyłowego, którym są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.  

Rynek bilansujący może służyć podmiotom działającym na rynku energetycznym do zakupu brakującej energii w sytuacji wcześniejszego niedoszacowania popytu lub do sprzedaży nadwyżek w przypadku wcześniejszego zakontraktowania zbyt dużej ilości energii w stosunku do późniejszego zużycia.

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało teraz o zmianie zasad ustalania cen energii na rynku bilansującym, tłumacząc to odpowiedzią na „aktualną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz koniecznością pilnego wdrożenia środków zaradczych, których głównym celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców po akceptowalnych cenach”.


REKLAMA

Rozporządzenie MKiŚ, które wczoraj ukazało się w Dzienniku Ustaw, wprowadza zmiany w zasadach składania ofert przez uczestników rynku bilansującego.

Nowe zasady mają – według ministerstwa – doprowadzić do obniżenia cen na rynku bilansującym i w konsekwencji również na rynkach krótko- i długoterminowych. 

Projektowana zmiana mechanizmu doprecyzowuje zasady składania ofert bilansujących tak, aby odzwierciedlały one poziom kosztów zmiennych. Nowy system zapewni, że ceny w ofertach składanych na rynku bilansującym będą nie wyższe niż maksymalna cena ofertowa. Dzięki temu będziemy mieć gwarancje, że ceny na rynku bilansującym są zbliżone do kosztów wytworzenia” – zapewnia resort klimatu.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 27 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego jest dostępne w Dzienniku Ustaw pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.