Rząd zaproponował maksymalne ceny za energię w 2023 roku

Rząd zaproponował maksymalne ceny za energię w 2023 roku
Fotolia

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy, której celem jest ochrona odbiorców przed wzrostem cen energii elektrycznej. Nowy pomysł rządu to wprowadzenie maksymalnych cen za energię, które mają obowiązywać w 2023 roku i które mają być znacząco niższe od obecnych cen energii na giełdzie.

Rząd przygotował projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Zawarte w nim rozwiązania zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z firmami z sektora MŚP i samorządami stosowana będzie stała cena za obrót energią elektryczną – tzw. cena maksymalna – na określonym poziomie 785 zł/MWh. Natomiast dla odbiorców w gospodarstwach domowych będzie to 699 zł/MWh.

REKLAMA

Limity poboru dla cen maksymalnych

Obowiązek uwzględniania w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami cen nie wyższych niż cena maksymalna w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku za zużycie energii elektrycznej ma być stosowany do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Gospodarstwa domowe mają korzystać z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2 MWh/2,6 MWh/3 MWh – do tych wartości przyjęta ostatnio przez Sejm ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zakłada zamrożenie stawek za energię na 2023 rok na poziomie z tego roku.

Projekt ustawy, którym zajmie się Rada Ministrów, przewiduje wprowadzenie obowiązku stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi w przypadku, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

 

System rekompensat

Aby zamrożenie cen energii do określonego limitu zużycia i wprowadzenie maksymalnych stawek za energię na 2023 rok nie wpłynęło negatywnie na sytuację sprzedawców energii, rząd przewiduje wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń SA.

Rekompensata będzie wypłaca w wysokości stanowiącej iloczyn ilości energii elektrycznej zużytej w danym miesiącu i różnicy pomiędzy ceną referencyjną miesięczną a ceną maksymalną dla każdego punktu poboru energii elektrycznej – w przypadku gdy cena referencyjna miesięczna będzie w danym miesiącu wyższa od ceny maksymalnej i jednocześnie niższa od ceny zawartej w umowie sprzedaży.

Cena referencyjna ma być ogłaszana przez Towarową Giełdę Energii SA w terminie 5 dni po zakończeniu miesiąca.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.