Tauron wyposażył prawie milion klientów w inteligentne liczniki energii

Tauron wyposażył prawie milion klientów w inteligentne liczniki energii
fot. Markus Spiske/Unsplash

W ciągu 10 lat wszyscy odbiorcy energii z Taurona mają być rozliczani na podstawie danych uzyskiwanych z liczników ze zdalnym odczytem. Spółka realizuje program AMIplus, w którym testuje technologie planowane do wykorzystania na kolejnych etapach wdrażania inteligentnego opomiarowania.

Inteligentne liczniki pozwolą na rozliczanie zużycia energii na podstawie danych rzeczywistych i udostępnianie informacji odbiorcom energii w specjalnej aplikacji. Jak podaje Tauron, klienci znajdą tam dane dotyczące zużycia i struktury poboru energii elektrycznej, będą też mogli przystąpić do rozliczeń w charakterze prosumenta bez konieczności wymiany licznika na nowy. Spółka informuje, że inteligentne liczniki zoistalowała już u prawie miliona klientów.

Dla energetyki wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu przyniesie między innymi możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym i usprawnienie procesów obsługowych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

REKLAMA

Dysponujemy najnowocześniejszą siecią dystrybucyjną zlokalizowaną na mocno zurbanizowanym obszarze Polski.  Dziś mamy ponad 40 proc. skablowanych sieci na średnim napięciu, a wskaźniki jakości dostarczanej energii utrzymują się na najwyższym poziomie w Polsce. Tę przewagę konkurencyjną chcemy umacniać – dodaje Szczeszek.

Sprawdzona technologia PLC

Inteligentne liczniki Taurona zainstalowane zostały między innymi w ramach projektu Smart City Wrocław. Pracują one w technologii komunikacyjnej PLC bazującej na protokole OSGP.

Obecnie Tauron weryfikuje możliwości transmisji danych z liczników dwóch technologii: PLC G3 oraz GSM.

– Liczniki, które już pracują u naszych klientów, instalowane były między innymi w ramach dużego projektu Smart City Wrocław w latach 2014–2017. Ponadto na naszej sieci pracują również liczniki zdalnego odczytu w technologii radiowej GSM, które zainstalowane zostały na potrzeby rozliczeń prosumentów oraz rynku mocy – mówi Robert Zasina, prezes spółki Tauron Dystrybucja.

REKLAMA

W kolejnych etapach wymian liczników będziemy wybierać technologie komunikacyjne i liczniki najlepiej odpowiadające naszym potrzebom. Chodzi tutaj o najkorzystniejsze rozwiązania technologiczne i komunikacyjne oraz o korzystne warunki cenowe – mówi Zasina.

Technologia PLC G3 została przetestowana na terenie oddziału w Tarnowie, gdzie Turon zainstalował kilka tysięcy liczników wraz z koncentratorami danych.

Szczegółowe testy systemu GSM

W ramach drugiego pilotażu spółka sprawdza możliwości zastosowania na masową skalę technologii komunikacyjnej GSM. Tauron Dystrybucja zainstaluje u klientów kilkanaście tysięcy liczników zdalnego odczytu tego typu.  Do pilotażu wybrano różne lokalizacje, zarówno tereny miejskie, jak i wiejskie, między innymi: Katowice, Kraków, Legnicę, Bukowinę Tatrzańską, Mykanów.

Takie rozwiązanie ma pozwolić na sprawdzenie, jak działają liczniki zainstalowane w budynkach wielorodzinnych oraz w zabudowie oddalonej od miast, w tym na terenach przygranicznych i górzystych. Jak podaje Tauron, różnice testowe obejmą zakres siły i zasięgu sygnału GSM różnych operatorów, a także zmienny zakres zakłóceń wpływających na transmisje danych w sieciach komórkowych.

– Wybór standardu i technologii komunikacji dla liczników zdalnego odczytu jest jednym z kluczowych elementów wpływających na skuteczność całego procesu wdrażania inteligentnego opomiarowania. Po zakończeniu pilotaży będziemy decydować o wyborze i skali dywersyfikacji wykorzystywanych technologii zdalnego odczytu na kolejnych etapach realizacji programu AMIplus – wyjaśnia Robert Zasina.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.