Ceny zielonych certyfikatów w górę. Gwarancje potaniały

Ceny zielonych certyfikatów w górę. Gwarancje potaniały
Waldemar Brandt, Unsplash

W październiku pierwszy raz od kilku miesięcy wzrosła średnia cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii. Są one obecnie jednak znacznie tańsze niż jeszcze na początku 2022 roku. W październiku nieznacznie spadła na TGE średnia cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej, jednak nadal ceny gwarancji są blisko rekordowego poziomu.

W ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w ramach indeksu PMOZE_A wyniosła 144,37 zł/MWh, co oznacza wzrost o 17,64 zł/MWh w stosunku do średniej ceny z wcześniejszego miesiąca.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE ukształtował się w październiku na poziomie 1256 234 MWh, co stanowiło spadek w porównaniu do obrotów z analogicznego miesiąca zeszłego roku o 37,6 proc.

REKLAMA

Spadki cen w ubiegłych miesiącach

Odnotowany w październiku wzrost cen zielonych certyfikatów nastąpił po kilku miesiącach spadków. We wrześniu średnia ważona wolumenem obrotu cena PMOZE_A wyniosła 126,73 zł/MWh i był to spadek o 34,40 zł/MWh względem ceny z wcześniejszego miesiąca. Natomiast w sierpniu średnia cena PMOZE_A spadła o 7,51 zł/MWh względem ceny z lipca.

Obecnie ceny zielonych certyfikatów pozostają znacznie niższe od cen z początku tego roku. Najwyższa w tym roku miesięczna cena PMOZE_A na Towarowej Giełdzie Energii została odnotowana w lutym (277,18 zł/MWh).

REKLAMA

 

Gwarancje pochodzenia potaniały

Inaczej wygląda sytuacja na rynku gwarancji pochodzenia zielonej energii, których sprzedaż może być dodatkowym źródłem dochodu dla wytwórców energii z OZE. W ubiegłym miesiącu średnia cena gwarancji pochodzenia nieznacznie spadła w stosunku do ceny z wcześniejszego miesiąca, jednak nadal utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie.

We wrześniu średnia cena sprzedaży gwarancji pochodzenia na TGE wyniosła 5,94 zł/MWh, rosnąc w porównaniu do średniej ceny gwarancji z sierpnia o 1,99 zł/MWh, a w zestawieniu ze średnią ceną z września zeszłego roku – o 4,32 zł/MWh.

Jednocześnie we wrześniu wyraźnie wzrósł obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej z OZE. Wyniósł w skali miesiąca 3 986 162 MWh, co stanowiło wzrost o 103,2 proc. rok do roku. Obroty z września były także wyraźnie wyższe w porównaniu z obrotami z wcześniejszego miesiąca (2 073 521 MWh).

W październiku tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o cenę i obroty na rynku gwarancji pochodzenia, nie została podtrzymana. Średnia cena gwarancji z października wyniosła 5,60 zł/MWh i stanowi to nieznaczny spadek (o 0,34 zł/MWh) w stosunku do ceny z września.

Mniejsze niż we wrześniu okazały się również obroty gwarancjami pochodzenia. Wyniosły 3 187 241 MWh, co stanowiło jednak wzrost o 4,5 proc. względem analogicznego miesiąca zeszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.