Na Dolnym Śląsku ruszy recykling baterii dla branży motoryzacyjnej

Na Dolnym Śląsku ruszy recykling baterii dla branży motoryzacyjnej
SungEel Hitech

W Bukowicach na Dolnym Śląsku zakończyła się budowa zakładu recyklingu baterii do samochodów elektrycznych. Nowy zakład SungEel Hitech jest pierwszą inwestycją koreańskiej firmy w Polsce, a dolnośląska lokalizacja wiąże się z obecnością na tym terenie największej w Europie fabryki baterii LG Energy Solutions.

Pochodzące z fabryki baterii LG Energy Solutions, zlokalizowanej w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, komponenty oraz wadliwe moduły litowo-jonowe trafiać będą do zakładu SungEel Hitech w Bukowicach, gdzie poddane będą recyklingowi. Planowo w będzie on przerabiał aż 20 tys. ton odpadów bateryjnych rocznie. Z baterii odzyskiwane będą takie pierwiastki jak lit, kobalt, nikiel, mangan oraz grafit.

Elektromobilność to nie chwilowa moda, a świadomy kierunek rozwoju motoryzacji podyktowany troską o środowisko – mówi Katarzyna Malinowska-Solarek, współwłaścicielka generalnego wykonawcy inwestycji Commercecon, specjalizującego się w realizacji obiektów przemysłowych.

REKLAMA

Warto zauważyć, że w Polsce powstaje coraz więcej zakładów zarówno produkujących baterie dla sektora automotive, jak i zajmujących się ich recyklingiem. Cieszymy się, że firma Exon Invest, w imieniu wchodzącego na polski rynek inwestora, generalne wykonawstwo obiektu powierzyła właśnie nam – dodaje Malinowska-Solarek

Podczas realizacji inwestycji Commercecon współpracował z firmami Exon Invest Sp. z o.o. oraz Axi Immo Group Sp. z o.o., pełniącymi funkcje koordynatorów inwestycji oraz zespołu inspektorów nadzoru inwestorskiego.

REKLAMA

Wielka hala produkcyjna

Całkowita powierzchnia nowego obiektu wynosi 6 tys. m2, z czego 5,1 tys. m2 zajmuje hala produkcyjno-magazynowa, a pozostałą część – przestrzeń biurowo-socjalna.

Obiekt budowany był z uwzględnieniem restrykcyjnych standardów ochrony środowiska i realizowany w formule build-to-own. Zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne zostały w pełni dostosowane do potrzeb przyszłego użytkownika. Taki model współpracy, choć wymagający z punktu widzenia generalnego wykonawcy, pozwala mu od początku kształtować budowaną powierzchnię zgodnie ze specyficznymi wymaganiami klienta.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.