Grodno zwiększa przychody dzięki pompom ciepła

Grodno zwiększa przychody dzięki pompom ciepła
fot. Grodno

Szacunkowe zestawienia spółki Grodno za pierwsze półrocze roku obrotowego pokazują 584,3 mln zł przychodów. Na wzrost tego parametru miała wpłynąć przede wszystkim sprzedaż pomp ciepła.

Dla spółki Grodno rok obrotowy obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca, w związku z czym z końcem września zakończyło się pierwsze półrocze bieżącego roku obrotowego. W tym czasie firma zanotowała przychody na poziomie 584,3 mln zł, co oznacza wzrost o 8 proc. r/r, EBITDA natomiast wyniosła 25 mln zł (wzrost o 3 proc. r/r).

Zysk netto spółki w pierwszym półroczu roku obrotowego osiągnął wartość 13,8 zł, co oznacza spadek r/r (-17 proc.), jednak zarząd spółki zakłada tendencję wzrostową w perspektywie całego roku obrotowego.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż

Jak informuje spółka, spadek pozycji wynikowych związany był w dużym stopniu z niższą sprzedażą mikroinstalacji fotowoltaicznych, które w analogicznym okresie rok wcześniej istotnie przyczyniły się do skokowego wzrostu wyników grupy.

REKLAMA

Sprzedażowo był to kolejny rekordowy okres Grodna. Pod kątem marż bieżący rok jest jednak zdecydowanie bardziej wymagający od poprzedniego. Wpływa na to większa konkurencyjność w branży OZE, ogólny wzrost kosztów i spowolnienie w budownictwie – mówi Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno SA.

W tych warunkach wyniki wciąż są solidne i radzimy sobie dobrze. W perspektywie całego roku niezmiennie celujemy we wzrost sprzedaży minimum o 10 proc. rok do roku i rentowność EBITDA minimum 5 proc. – deklaruje prezes.

Na wzrost przychodów grupy w pierwszej połowie roku obrotowego wpłynęła przede wszystkim wysoka sprzedaż pomp ciepła. Już w zeszłym roku były one hitem sprzedaży spółki, mającym istotne odzwierciedlenie w wynikach finansowych.

Ostateczne wyniki spółki za pierwsze półrocze roku obrotowego mają być opublikowane 15 grudnia 2022 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.