Pierwsza transakcja na Rynku Terminowym Praw Majątkowych

Pierwsza transakcja na Rynku Terminowym Praw Majątkowych
Unsplash

Na początku tego miesiąca została zawarta pierwsza transakcja na Rynku Terminowym Praw Majątkowych, działającym na Towarowej Girełdzie Energii w ramach Zorganizowanej Platformy Obrotu.

Zorganizowana Platforma Obrotu (OTF, Organised Trading Facility) funkcjonuje od maja 2020 roku – została wdrożona w odpowiedzi na konieczność dostosowania regulacji i obrotu na giełdzie do przepisów dyrektywy MiFID2.

Transakcje na OTF zawierane są w ramach Rynku Terminowego Produktów z dostawą energii elektrycznej (RTPE), Rynku Terminowego Produktów z dostawą gazu (RTPG) oraz Rynku Terminowego Praw Majątkowych (RTPM).

REKLAMA

5 stycznia br. została zawarta pierwsza transakcja na Rynku Terminowym Praw Majątkowych.

– Pomimo wielu zmian legislacyjnych z kryzysem energetycznym w tle Towarowa Giełda Energii zakończyła rok 2022 dobrym wynikiem, a grudzień przyniósł rekordy na rynku spot energii elektrycznej. Początek tego roku również nas zaskoczył pierwszą transakcją na Rynku Terminowym Praw Majątkowych i dalszymi rekordami na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego – mówi Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Towarowej Giełdy Energii (TGE).

– Jest to dobry prognostyk na przyszłość i dowód na to, że giełda ma potencjał rozwojowy oraz silną pozycję, którą niezmiennie buduje od ponad 20 lat – dodaje wiceprezes TGE.

Instrumenty terminowe z dostawą praw majątkowych analogicznych do dostarczanych poprzez zakup instrumentu PMOZE_A notowanego na rynku spot (RPM) notowane są na Rynku Terminowym Praw Majątkowych w robocze wtorki i czwartki.

REKLAMA

Towarowa Giełda Energii informuje, że obrót analogicznymi instrumentami terminowymi, jednak w innej sytuacji regulacyjnej – przed wejściem w życie dyrektywy MiFID2 – miał miejsce wcześniej, w latach 2016–2017, w ramach Rynku Towarów Giełdowych na Rynku Terminowym Towarowym (RTT). Ostatnie transakcje podobnymi instrumentami terminowymi zawarto zatem – aż do 5 stycznia 2023 roku – w grudniu 2017 roku na RTT.

Notowania na RTPM obejmują na każdej sesji cztery instrumenty terminowe, tj. z dostawą w najbliższych okresach, którymi są trzecie czwartki w maju oraz w listopadzie. W związku  z tym 5 stycznia br. były notowane instrumenty z dostawą w maju roku 2023 (kod instrumentu: F-OZE_05-23), w listopadzie roku 2023 (F-OZE_11-23), w maju roku 2024 (F-OZE_05-24) oraz w listopadzie roku 2024 (F-OZE_11-24).

Wszystkie instrumenty notowane na RTPM są instrumentami finansowymi wedle definicji MiFID2.

Czwartkowa transakcja została zawarta z dostawą w maju roku 2024 (instrument F-OZE_05-24) dla wolumenu 1000 MWh (jeden kontrakt terminowy) przy cenie 205,00 zł/MWh.

Towarowa Giełda Energii podkreśla, że OTF stanowi dopełnienie jej oferty w zakresie kontraktacji długoterminowej w celu zabezpieczenia cen oraz dostaw energii elektrycznej, gazu ziemnego i praw majątkowych do energii elektrycznej wytworzonej w OZE w przyszłości.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.