Prezes URE ogłosił pierwszą aukcję na premię dla kogeneracji

Prezes URE ogłosił pierwszą aukcję na premię dla kogeneracji
fot. Gramwzielone.pl

Pierwsza z czterech planowanych na ten rok sesji aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się na początku marca br. Wsparcie przewidziane do rozdysponowania w ramach marcowej edycji wynosi nieco ponad 7,7 mld zł.

Od 1 do 3 marca br. trwać będzie sesja aukcji ACHP/1/2023 dla jednostek wytwarzających ciepło i energię elektryczną – CHP (Combined Heat and Power). Premią może zostać objęta sprzedaż prawie 30 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji.

Wysokość premii oraz ilość energii elektrycznej przewidzianej do sprzedaży uwzględnia nie tylko wartości określone na rok 2023 w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 24 października 2022 roku, ale też niewykorzystaną ilość i wartość z aukcji przeprowadzonych w 2022 roku.

REKLAMA

Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.

Cena jednostki kogeneracji

Zgodnie z rozporządzeniem z 24 października 2022 roku w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2023 cena referencyjna dla nowej jednostki kogeneracji opalanej paliwem gazowym wynosi 390,83 zł/MWh i jest prawie o 70 zł wyższa niż w ubiegłym roku.

Cena referencyjna dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji opalanych paliwem gazowym na lata 2020–2023

Cena referencyjna dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji

źródło: URE

REKLAMA

Sesja aukcji nr ACHP/1/2023 potrwa trzy dni robocze. Jej otwarcie nastąpi 1 marca o godz. 8.15, a zamknięcie 3 marca o 16.15. Według regulaminu aukcja zostanie przeprowadzona w formie pisemnej, w postaci papierowej.

Oferty w aukcji należy przygotować, korzystając z formularza oferty opublikowanego na stronie URE.

Poradnik dla zainteresowanych

Na stronie BIP urząd zamieścił również formularze ofert z poradnikiem, jak prawidłowo wypełnić ofertę. Ponadto każdy projekt oferty – przed jej oficjalnym złożeniem w ramach sesji aukcji – może zostać zweryfikowany przez eksperta URE pod kątem formalnym (poza oferowaną wysokością stawki premii kogeneracyjnej). Jak informuje URE, dzięki temu w żadnej z dotychczasowych aukcji nie wystąpił przypadek odrzucenia oferty z powodu jej błędnego przygotowania.

Każdy z inwestorów może złożyć w aukcji więcej niż jedną ofertę, jeżeli dotyczą one różnych jednostek kogeneracji. Aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do sprzedawanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji) i których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji oraz 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

Informacje o wynikach aukcji Prezes URE ogłosi w serwisie internetowym URE niezwłocznie po jej rozstrzygnięciu.

Cztery aukcje w tym roku

Prezes URE zobowiązany jest ogłaszać, organizować i przeprowadzać aukcje nie rzadziej niż raz na kwartał. Zgodnie z opublikowanym w grudniu 2022 roku harmonogramem aukcji CHP na ten rok przewidziane zostały jeszcze trzy aukcje: w czerwcu, we wrześniu i w grudniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.