RWE inicjuje rozmowy o przyszłości energetyki podczas Forum w Krynicy

RWE inicjuje rozmowy o przyszłości energetyki podczas Forum w Krynicy
Filip Thon, prezes RWE Polska / RWE press

Podczas debaty inaugurującej Forum Filip Thon, Prezes Zarządu RWE Polska S.A. mówił o roli liderów w zmieniającym się otoczeniu oraz o wyzwaniach dla branży energetycznej. W czasie Forum RWE zaprezentowało studium „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 r.” Debaty RWE koncentrowały się na przyszłość branży oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Podczas Forum RWE Forum Café stało się ulubionym miejscem spotkań i dyskusji nt. nowych rozwiązań potrzebnych branży energetycznej

Po raz dziewiąty RWE Polska było partnerem Forum Ekonomicznego w Krynicy. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia był „Pokryzysowy świat – czas nowych liderów”, ale za sprawą RWE rozwój nowoczesnych technologii w polskiej branży energetycznej stał się jednym z głównych wątków dyskusji.

Uroczystość otwarcia Forum uświetniła obecność byłych prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. Na scenie pojawił się również Filip Thon, który mówił o roli przywódcy i lidera w zmieniającym się otoczeniu rynkowym oraz o wyzwaniach stojących przed polską branżą energetyczną.

REKLAMA

– Zmiany, które zachodzą w dzisiejszym świecie są coraz szybsze i bardziej kompleksowe. Widzimy coraz więcej zależności, które trzeba zrozumieć. Żeby skutecznie poruszać się w tej rzeczywistości potrzebne jest zaangażowanie całej organizacji oraz polaczenie innowacyjnego podejścia i szerokiej eksperckiej wiedzy, która mamy – powiedział Filip Thon.

Podczas Forum dyskutowane było studium RWE „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku”. Raport analizuje dostępne i obecnie opracowywane technologie, które mogą być kluczowe dla rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego. W ramach Studium przyjęto i analizowano cztery hipotetyczne długoterminowe scenariusze rozwoju polskiego sektora energii: Zachowawczy, Krajowy, Zielony i Innowacyjny. Raport zawiera również opis i harmonogram rozwoju wybranych technologii wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Prezentowane są m.in. przedziały czasowe, w których wybrane technologie osiągną etap dojrzałości.

REKLAMA

3-go września jednym z głównych wydarzeń Forum był panel dyskusyjny RWE „Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?”. Wzięli w nim udział Filip Thon Prezes RWE, Maciej Bando Prezes URE, Joost Leeflang Dyrektor Generalny Philips CEE, Grzegorz Zieliński z EBOiR, prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej, poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Maciej Filipkowski Wiceprezes Samsung Electronics Polska. Rozmowę zdominowało studium RWE nt. scenariuszy rozwoju technologii w polskiej energetyce do 2050 r.

Paneliści niemal jednogłośnie stwierdzili, że Polska powinna podążać drogą zgodną ze scenariuszem innowacyjnym, opierając rozwój branży energetycznej na doskonaleniu już dostępnych technologii oraz na inwestycjach w innowacje. Zdaniem uczestników dyskusji w najbliższym czasie niezwykle istotna dla branży będzie rozbudowa inteligentnych sieci przesyłowych oraz właściwe włączenie prosumentów w jej rozwój.

– Jednym z wyzwań dla całej branży jest zbudowanie środowiska rozwoju dla prosumentów i nie przerzucenie ewentualnych kosztów z tym związanych na pozostałych Klientów. Tempo opracowywania i wprowadzania innowacji zdecydowanie przyspiesza i to właśnie w rozwoju nowoczesnych technologii pokładamy największe nadzieje. Nawiązując do Henrego Forda, musimy dostarczać Klientom nie to czego teraz potrzebują, tylko rozwijać produkty i usługi, których będą potrzebowali w przyszłości – powiedział Filip Thon podczas panelu.

Dodatkowo wspólnie z TVN24 Biznes i Świat w RWE Forum Café zostały zorganizowane dwie debaty z udziałem Filipa Thona oraz posła Andrzeja Czerwińskiego i Dyrektora Generalnego Philips CEE Joost Leeflang. Tematem spotkania z Andrzejem Czerwińskim był rozwój gospodarki w kontekście potrzeby modernizacji sektora energetycznego. Druga rozmowa dotyczyła zmieniających się potrzeb Klientów w kontekście rozwoju sektora energetycznego.

Debaty przyciągnęły do RWE Forum Café wielu uczestników wydarzenia, a sama kawiarnia stała się miejscem ożywionych dyskusji nt. przyszłości branży energetycznej. Dodatkowo odwiedzający Forum mieli okazję poznać innowacyjne rozwiązania dla miast przyszłości, z których część już teras znajduje się w ofercie RWE na rynkach europejskich.

RWE