Warren Buffett inwestuje w internet energii
Należący do słynnego inwestora brytyjski operator sieci Northern Powergrid Holdings Co. kończy realizację pilotażowego przedsięwzięcia, które miało na celu sprawdzenie technologii pozwalających na zarządzanie popytem na energię w gospodarstwach domowych.
Dzięki projektowi realizowanemu przez firmę Warrena Buffetta objęte nim gospodarstwa domowe mogły decydować o użyciu sprzętów domowych w zależności od dostępności i bieżącej ceny energii.
Projekt był realizowany przez 4 lata. Kosztował 54 mln funtów, a w jego finansowanie zaagażował się brytyjski rząd.
Testy pilotażowego systemu pokazały, że jego zastosowanie pozwala na obniżenie konsumpcji energii o 10% w godzinach szczytowego zapotrzebowania, a przeciętnie o 3%. Dzięki informacjom o bieżącym zapotrzebowaniu na energię uczestnicy programu wiedzieli, kiedy np. włączyć pralkę, aby konsumowana przez nią energia była tańsza.
Projektem o nazwie Customer Led Network Revolution objęto 12 tysięcy brytyjskich gospodarstw domowych. Pomysłodawcy zapewniają, że jest to jedna z zaledwie kilku realizowanych na świecie tego rodzaju inicjatyw. Podobny program realizowany w Nicei przez Alstom zakończy się w 2016 r.
– Ta technologia jest bardzo ważna dla przyszłości energetyki. Zamiast budować nowe sieci i transformatory, możemy lepiej wykorzystać te istniejące – Bloomberg cytuje Vincenta Thornleya z Siemensa, który również brał udział w programie.
Obecnie pierwsi dostawcy energii zaczynają oferować swoim odbiorcom informacje pozwalające na ocenę, kiedy konsumowąć energię najtaniej. – System Buffetta idzie o krok dalej. Daje ludziom wybór, czy pozwolić im decydować samemu kiedy wykorzystać domowe urządzenia lub może decydować za nich – komentuje Bloomberg.
– Zmiana zachowań odbiorców energii będzie coraz ważniejsza wraz z rozwojem energii słonecznej i wiatrowej, i będzie wymagać od dostawców zarządzania systemem energetycznym nocami lub w bezwietrzne dni – komentuje Bloomberg.
Dla Warrena Buffetta to już kolejna inwestycja w czyste technologie.
Amerykański inwestor zainwestował już w energetykę odnawialną, za pośrednictwem swojego funduszu MidAmerican Energy Co, około 15 mld dolarów i zapewnia, że jest gotowy swoje inwestycje w OZE podwoić.
– Aby integrować energię odnawialną w efektywny kosztowo sposób, musimy rozwijać technologie zarówno na poziomie sieci jak i odbiorcy końcowego – ocenia Colin McKerracher z Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Zarządzanie niestabilną generacją energii mają umożliwić inteligentne sieci (smart grids). Według BNEF wydatki na badania i rozwój inteligentnych sieci wzrosną na świecie w roku 2019 do 25,5 mld dol. z obecnego poziomu 16,6 mld dol.
Bloomberg dodaje, że obecnie Chińczycy instalują 250 mln inteligentnych liczników, a ich liczba w Europie wzrośnie z 55 mln do 185 mln do końca tej dekady.
Bloomberg dodaje, że technologie z zakresu smart grids, które testowała na Wyspach firma należąca do Warrena Buffetta, mogą być wdrażane na większą skalę przez tamtejszych operatorów już w przyszłym roku.
gramwzielone.pl