Japończycy sfinansują projekt pierwszego polskiego magazynu energii

Japończycy sfinansują projekt pierwszego polskiego magazynu energii
Foto. Hitachi

Japońska rządowa agencja NEDO sfinansuje realizowany przez PSE projekt dedykowanego systemu teleinformatycznego oraz magazynu energii elektrycznej. Celem jest test technologii, które pozwolą na lepszą integrację OZE w ramach systemu elektroenergetycznego. 

Plany budowy magazynu energii PGE sygnalizowało w ubiegłym miesiącu. „Rzeczpospolita” informowała wówczas, że dostawcą technologii magazynowania energii dla PSE Operator może być japoński Hitachi, a rozmowy z Japończykami dotyczą budowy dwóch kontenerowych magazynów energii opartych o technologię litowo-jonową. Koszt pilotażowej inwestycji miałby wynieść ok. 2 mln dol.

Teraz „RZ” informuje, że projekt magazynów energii dla PSE ma sfinansować japońska rządowa agencja NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization).

REKLAMA

NEDO i Ministerstwo Gospodarki podpisały w tej sprawie list intencyjny, a Japończycy przeprowadzili konkurs mający na celu wybranie rodzimych firm, które wykonają studium wykonalności i być może projekt demonstracyjny. 

REKLAMA

PSE zaznacza, że planowany projekt ma jedynie charater testowy i że na razie nie zamierza wykorzystać magazynów energii na szerszą skalę, co wynika z oceny, że komercyjne wykorzystanie dostępnych technologii magazynowania energii uniemożliwiają w dalszym ciągu ich wysokie koszty. 

Rozwiązania związane z magazynowaniem energii są interesujące dla operatora systemu przesyłowego, zwłaszcza pod kątem bilansowania systemu, jednak na obecnym etapie nie planujemy inwestowania w magazyny energii elektrycznej – „RZ” cytuje Włodzimierza Muchę, dyrektora Departamentu Rozwoju Systemu w PSE. – Doświadczenia zdobyte podczas opracowywania studium wykonalności i późniejszej, ewentualnej, realizacji projektu demonstracyjnego będą kluczowe dla zdefiniowania wymagań dla docelowego systemu, pozwalającego na automatyczne ograniczanie skutków wystąpienia awarii w sieci, a także dla wymagań dotyczących zastosowania w sieci magazynów energii elektrycznej – dodaje Włodzimierz Mucha (za „RZ”).

„Rzeczpospolita” dodaje, że w ostatnich latach PSE analizował wykorzystanie do magazynowania energii m.in. technologii sprężonego powietrza (CAES) i technologii elektrochemicznych, w tym sodowo-siarkowych, kwasowo-ołowiowych i litowo-jonowych.

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”