Będzie skarga na Brukselę za zgodę na elektrownię jądrową

Będzie skarga na Brukselę za zgodę na elektrownię jądrową
Elektrownia jądrowa Hinkley Point B. Foto. Richard Baker, wikimedia cc-by

Niemiecka spółdzielnia energetyczna Greenpeace Energy zamierza pozwać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Komisję Europejską za zgodę na realizację projektu brytyjskiej elektrowni jądrowej Hinkley Point C.

W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska zgodziła się na gwarancje brytyjskiego rządu dotyczące stałej preferencyjnej ceny w ramach kontraktów różnicowych, które ma otrzymywać koncern EDF planujący budowę dwóch bloków jądrowych o mocy 3,2 GW w elektrowni Hinkley Point C.

Stawk za energię, którą brytyjski rząd ma zagwarantować operatorowi elektrowni jądrowej, określono na 92,5 funtów/MWh płacone przez 35 lat.

REKLAMA

W ostatnim oświadczeniu niemiecka spółdzielnia energetyczna Greenpeace Energy ocenia, że projekt elektrowni Hinkley Point C, który będzie finansowany z udziałem pomocy brytyjskiego rządu, zakłóci konkurencję na europejskim rynku energii, wobec czego na jego budowę nie powinna zgodzić się Bruksela.

Greenpeace Energy wskazuje, że projekt nowej elektrowni jądrowej, którego koszt wycenia się na przynajmniej 34 mld funtów, będzie znacząco subsydiowany przez brytyjski rząd. Przeciwnicy inwestycji określają ją jako najdroższą elektrownię świata. 

Niemiecka spółdzielnia energetyczna dodaje, że taka praktyka może utorować drogę innym tego typu „absurdalnie drogim” inwestycjom.

REKLAMA

Efekt będzie miał niekorzystny wpływ na producentów zielonej energii takich jak my i dlatego idziemy do sądu – komentuje Sönke Tangermann z Greenpeace Energy.

W tym roku EDF ma podjąć finalną decyzję o inwestycji w Hinkley Point C. Jeśli zdecyduje się na budowę, produkcja energii ma ruszyć od 2023 r.

Wcześniej obiekcje przeciwko elektrowni jądrowej Hinkley Point C zgłaszał rząd Austrii, który wskazał, że wsparcie przyznane przez brytyjskie władze może stanowić niedozwoloną pomoc publiczną.

Greenpeace Energy oznajmił, że zgłosi swoją skargę do ETS jak tylko decyzja KE zostanie wpisana do Dziennika Urzędowego UE i będzie nalegać na rząd Angeli Merkel, aby ten poparł rząd Austrii.

Greenpeace Energy to największy niemiecki niezależny producent energii (ang. Independent Power Producer – IPP). Posiada 23 tysięcy udziałowców i zarządza instalacjami OZE o łącznej mocy 65 MW. 

gramwzielone.pl