Ekologiczne rozwiązania w zielonej elektrowni
Ekologiczne rozwiązania w zielonej elektrowni
Ostatnie doniesienia medialne przedstawiają Szwajcarię przede wszystkim w kontekście ceny franka. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko kraj banków, zegarków i scyzoryków, ale również jeden z globalnych liderów zielonej energetyki.
Szwajcaria wiedzie prym w rankingach państw, których system ekonomiczny pozytywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Wskaźnik wydajności energetycznej tamtejszej gospodarki, określający ilość energii potrzebnej do wytworzenie jednostki PKB, przyjmuje wartości o 20% lepsze od średniej europejskiej. Współczynnik emisji dwutlenku węgla na $ PKB w porównaniu z resztą kontynentu jest natomiast dwukrotnie niższy. Znaczący wpływ na osiąganie tak dobrych parametrów ma poziom rozwoju systemu ekonomicznego, w którym usługi przynoszą aż 62% PKB. Niezwykle istotna jest również proekologiczna polityka wdrożona przez Szwajcarów. Założenia dotyczące długofalowego rozwoju tamtejszej gospodarki przewidują całkowite wyeliminowanie energii jądrowej. Planowane jest także ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii i promocji wysokowydajnych rozwiązań. Jednym z przedsiębiorstw aktywnie i wieloaspektowo przyczyniającym się do realizacji tych celów jest Repower AG.
Repower AG to zatrudniająca około 700 osób firma działająca w szwajcarskiej branży energetycznej od przeszło stu lat. Skupia się na zaopatrzeniu klientów indywidualnych i biznesowych w prąd uzyskany z odnawianych źródeł. Plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata zakładają funkcjonowanie międzynarodowej sieci elektrowni rozlokowanych we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech o łącznej rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie 1 800 gigawatogodzin. Dziś najważniejszymi obiektami firmy są dwie farmy wiatrowe w Niemczech oraz szwajcarska hydroelektrownia na alpejskiej rzece Taschinas. Placówka, będąca źródłem „zielonego” prądu dla regionu Poschiavo, wykorzystuje nowoczesne rozwiązania w celu racjonalizowania własnych wydatków energetycznych. Do redukcji kosztów przyczyniło się m.in. wykorzystanie w projekcie oświetlenia opraw firmy TRILUX.
Budowa położonej w malowniczych Alpach szwajcarskich elektrowni było nie lada wyzwaniem architektonicznym. Aby wkomponować obiekt w krajobraz, , w projekcie założono wpisanie go w zbocze jednej z gór. Takie rozwiązanie zdeterminowało jednak konieczność wdrożenia niekonwencjonalnych technik budownictwa i przewozu elementów konstrukcyjnych. Jedynym naziemnym środkiem transportu docierającym na miejsce jest kolejka linowa. W związku z tym większe dostawy materiałów realizowano śmigłowcami. Betonowe podpory stropu podziemnej stacji centralnej były natomiast odlewane na miejscu z użyciem najnowszych technologii.
Lokalizacja i specyfika warunków panujących na obszarze przedsiębiorstwa sprawiły, że na innowacyjne rozwiązania zdecydowano się również w zakresie oświetlenia. – Ze względu na ekstremalnie wysoką wilgotność w tunelach, którymi płynie napędzająca turbiny elektrowni woda, należało wybrać oprawy najwyższych klas szczelności – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – Projektanci zdecydowali o zastosowaniu LEDowej Mirony QXS o IP na poziomie 65. Oprawa ta gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności i zapyleniu. Pozwala również minimalizować koszty eksploatacji dzięki wydajności świetlnej na poziomie 110 lm / W. 120 efektywnych diod stanowi źródło regularnego światła o stałych parametrach – tłumaczy ekspert. Oprawy diodowe oświetlają tunel, którym prowadzone są rury z wodą pod wysokim ciśnieniem, na całej liczącej 3,2 kilometra długości. Następnie strumień wpływa do kanału wykonanego z tworzyw wzmacnianych włóknami szklanymi. Bezpieczeństwo tego etapu zapewniają specjalne przepustnice, reagujące na odstępujące od normy wzrosty poziomu wody. W sytuacji zagrożenia rozlewu, są one automatycznie zamykane. Dalej nurt wpływa do mieszczącej się pod ruinami zamku Solavers hydroelektrowni. Zamontowana tu turbina napędza generator mocy 11,5 Megawata, pozwalającego wytworzyć energię elektryczną dla 10 000 gospodarstw domowych, znajdujących się w obszarze bezpośredniego sąsiedztwa przedsiębiorstwa. – Elektrownia w Seewis-Schmitten to ciekawy przykład przedsiębiorstwa realizującego proekologiczną politykę we wszystkich aspektach funkcjonowania. Obiekt ten nie tylko produkuje „czystą” energię elektryczną z odnawialnych źródeł, ale stosuje również energooszczędne, wysokowydajne rozwiązania w zakresie oświetlenia – komentuje ekspert firmy TRILUX.