Koszty niemieckiego systemu wsparcia dla OZE zaczną spadać

Niemiecki think-tank specjalizujący się w analizach rynku energetycznego, Agora Energiewende, opublikował raport, z którego wynika, że po 2023 r. koszty dopłat do systemu wsparcia dla energii odnawialnej w Niemczech zaczną maleć.
Agora Energiewende szacuje, bazując na aktualnym tempie rozwoju niemieckiego rynku energii odnawialnej, że od roku 2023 koszty dopłat do OZE w Niemczech, które są przenoszone na rachunki odbiorców energii, zaczną spadać. Spadek kosztów ma być obserwowany do roku 2035. Agora Energiewende szacuje, że wówczas udział OZE w niemieckim miksie energetycznym wzrośnie do 60%.
– W efekcie, w roku 2035 energia w Niemczech nie będzie kosztować więcej niż obecnie, a udział energii odnawialnej do tego czasu podwoi się – informuje berliński think tank i dodaje, że kluczową rolę w niemieckim miksie OZE odegra wówczas lądowa energia wiatrowa, wspomagana przez farmy wiatrowe na morzu i fotowoltaikę.
– Głównym powodem prognozowanego spadku opłaty EEG [dopłaty do OZE przenoszonej na rachunki za energię], jest fakt, że od 2023 roku kosztowne instalacje wybudowane we wczesnych latach niemieckiego systemu wsparcia EEG stracą swoje subsydia, podczas gdy nowe instalacje będą produkować energię bardzo efektywnie kosztowo i będą nadal stawać się tańsze – ocenia dr Patrick Graichen z Agora Energiewende.
Niemiecki instytut zakłada, że w przyszłym roku niemiecka opłata EEG utrzyma się na poziomie 0,062 euro/kWh, a w latach 2017-2023 wzrośnie o 1-2 eurocenty, na co wpłynie głównie rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Tymczasem w latach 2023-2035 koszt opłaty EEG ma – według Agora Energiewende – spaść o 2-4 eurocenty.
Agora Energiewende ocenia ponadto, że jeśli planowany na 2035 rok cel 60-procentowego udziału zielonej energii w niemieckim miksie energetycznym zostanie osiągnięty już w roku 2025, wówczas koszt opłaty EEG wzrośnie przez najbliższe 10 lat dodatkowo o 0,01 euro/kWh. Natomiast gdy ceny energii na giełdzie wzrosłyby o 2 eurocenty/kWh, wówczas koszt opłaty EEG ma spaść o eurocenta. Dodatkowo Agora Energiewende szacuje podobny spadek kosztu opłaty EEG w przypadku 10-procentowego wzrostu konsumpcji energii.
– Duży wzrost kosztów energii spowodowany ekspansją energetyki odnawialnej jest domeną przeszłości i nadchodzi czas na zbieranie owoców początkowych inwestycji – dodaje dr Patrick Graichen.
gramwzielone.pl