Najbardziej zielony park przemysłowy w Polsce

Najbardziej zielony park przemysłowy w Polsce
Fot. Kwidzyński Park Przemysłowo – Technologiczny

Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny z powodzeniem wdraża kolejne technologie umożliwiające produkcję zielonej energii. Dzięki temu coraz większa ilość energii konsumowanej przez działające w Parku firmy pochodzi ze źródeł odnawialnych, generując oszczędności na energii niezakupionej z sieci energetycznej.

Na terenie Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (KPPT) działają instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 kW, które mają produkować rocznie średnio około 88 MWh energii. Władze Parku liczą, że wyprodukowana energia przyczyni się do znacznych oszczędności na energii niezakupionej z sieci.

Na dachach kwidzyńskiego parku pracuje też 12 kolektorów słonecznych, które oddają ciepło do zbiornika o łącznym buforze ciepłej wody 1000 L zintegrowanego z PEC.

REKLAMA

W Parku wykorzystywane są także pompy ciepła bazujące na systemie pionowych wymienników ciepła umieszczonych w gruncie. Woda i nośnik energii są wykorzystywane w obiegu zamkniętym, w związku z czym nie wpływają na zmianę naturalnego poziomu lustra wód gruntowych, a oddziaływanie instalacji na środowisko jest w 100-procentach bezinwazyjne.

Do ograniczenia zużycia energii przyczyniają się też gruntowe wymienniki ciepła, które dzięki stałej temperaturze gruntu wspomagają system wentylacyjny i grzewczy Parku. 

W kwidzyńskim Parku pracuje też ogniwo paliwowe zasilane gazem ziemnym, które pozwala na opłacalną produkcję, w sposób ciągły, energii elektrycznej oraz ciepłej wody na potrzeby ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Urządzenie wielkości pralki jest bezpieczne i praktycznie bezobsługowe. 

W KPPT działa też turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu. Instalacja została wykonana w taki sposób, aby wytworzona energia elektryczna zasilała obiekty biurowe KPPT oraz demonstracyjny budynek pasywny.

Budynek pasywny pełni funkcje demonstracyjne, promując budownictwo energooszczędne, a także służy do realizacji przedsięwzięć badawczych i naukowych z zakresu efektywności energetycznej.

Aparatura budynku pozwala w sposób praktyczny zweryfikować bilans energetyczny gospodarstwa domowego wybudowanego w idei pasywności, co w wymierny sposób przekłada się na redukcję kosztów jego utrzymania.

REKLAMA

Władze KPPT zapewniają, że każdy zainteresowany może przyjść, zobaczyć i przekonać się, jakie korzyści daje wykorzystanie instalacji OZE, i zachęcają do skorzystania ze swojej oferty w zakresie wynajmu terenów inwestycyjnych czy biur. 

Na terenie Kwidzynia swoje oddziały mają takie firmy jak IP Kwidzyn, MODEX-Oil, Lacroix Electronix czy firma Jabil Circuit Poland, która produkuje panele fotowoltaiczne.

Instalacje na terenie Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (fot. KPPT):

gramwzielone.pl