Niemcy budują „pierwszy duży modułowy magazyn energii”

Niemcy budują „pierwszy duży modułowy magazyn energii”
Fot. Uniwersytet w Aachen

Niemiecki lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych SMA oraz koncern energetyczny E.ON rozpoczęły budowę – jak to określają – pierwszego na świecie dużego, modułowego magazynu przeznaczonego do przechowywania energii ze źródeł odnawialnych.

Magazyn energii oznaczony symbolem M5BAT (5 MW AC, 4,2 MWh) powstaje na uniwersytecie w Aachen, a jego uruchomienie zaplanowano na połowę przyszłego roku. Pilotażowa inwestycja jest finansowana ze środków niemieckiego ministerstwa gospodarki, które przeznaczyło na ten cel 6,5 mln euro. Całkowity koszt projektu szacuje się na 12,5 mln euro. 

Autorzy projektu zapewniają, że dzięki modułowej budowie pojemność magazynu będzie można w razie potrzeby zmniejszać i zwiększać, i że jest to idealne rozwiązanie służące do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

W celu budowy magazynu uniwersytet w Aachen wydzielił jeden ze swoich budynków, a systemy magazynowania energii zostaną rozlokowane na dwóch piętrach i zajmą powierzchnię 500 m2.

REKLAMA

Magazyn energii, który buSMA i E.ON, będzie się składać z baterii różnego typu – aby zoptymalizować możliwości współpracy z siecią elektroenergetyczną, do której będzie oddawać energię z OZE. W tym celu w pilotażowym projekcie zostaną wykorzystane baterie litowo-jonowe, baterie kwasowo-ołowiowe oraz baterie NaNiCL.

Celem projektu jest opracowanie elastycznej, skalowalnej technologii magazynowania energii umożliwiającej lepszą integrację źródeł odnawialnych z siecią. 

Więcej informacji o projekcie i specyfikacja techniczna [PDF]

gramwzielone.pl