Prawa do emisji CO2 najdroższe od 33 miesięcy

Prawa do emisji CO2 najdroższe od 33 miesięcy
Fot. Dean Hochman, flickr cc

Cena EUA utrzymuje przełamaną psychologiczną granicę 8 euro. Sierpniowa prognoza ceny uprawnień EUA w III kwartale 2015 r. wzrosła w stosunku do prognozy publikowanej w lipcu o 2 proc. i wynosi 8,03 euro – informuje Dom Maklerski Consus. 

Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są: przełamanie średnioterminowego trendu bocznego (wzrost), wrześniowe głosowanie Rady UE w sprawie MSR (wzrost), zbliżający się COP21 (wzrost) oraz powrót pełnych wolumenów aukcyjnych (spadek). 

W sierpniu został utrzymany, przełamany w lipcu, psychologiczny poziom 8 euro. Kolejne sesje przyniosły przebicie kolejnych szczytów. Styl wzrostów wskazuje na przewagę strony popytowej. Kurs cenowy jednostek EUA znajduje się na najwyższych poziomach od 33 miesięcy.

REKLAMA
REKLAMA

Termin głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie MSR pozostaje niezagrożony, podobnie jak proreformatorski kierunek zaproponowanych rozwiązań. Taki trend działań zmniejsza niepewność uczestników rynku i przyczynia się do wzrostu cen.

Kolejne państwa złożyły swoje kontrybucje redukcji emisji gazów cieplarnianych  (INDC), które będą jednym z podstawowych celów zawartych w protokole paryskim. Tym samym coraz więcej czynników wskazuje na to, iż dojdzie do porozumienia klimatycznego w Paryżu. Konferencja COP21 w Paryżu będzie kontynuacją protokołu z Kyoto. Treść porozumienia będzie szczególnie silnie oddziaływać na ceny jednostek CER.

Sierpień był ostatnim miesiącem z ograniczonymi wolumenami aukcyjnymi. Istnieje szansa, iż powrót do standardowych wolumenów aukcyjnych przyniesie większą presję podażową, która zatrzyma sierpniowy wzrost cen uprawnień EUA.

Dom Maklerski Consus