REKLAMA
 
REKLAMA

Takie były średnie ceny energii w kwietniu w Unii Europejskiej

Takie były średnie ceny energii w kwietniu w Unii Europejskiej

Według comiesięcznej analizy średnich cen energii w ubiegłym miesiącu za 1 MWh na rynku SPOT płacono w Unii Europejskiej niecałe 97 euro. Cena więc spadła względem marca. W Polsce jednak utrzymywała się na sporo wyższym poziomie.

Według danych przygotowanych przez Energy Solution w kwietniu br. w UE średnia cena na rynku SPOT wynosiła 96,81 euro/MWh – o 8,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W Polsce natomiast w kwietniu cena ta osiągnęła poziom 124,15 euro – o niecałe 2,5 proc. więcej niż w marcu.

Z kolei uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 rok wynosiła w kwietniu 141,48 euro i w stosunku do marca była wyższa o 6,2 proc. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały za 1 MWh 166,95 euro – o ponad 5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Jak wskazuje Krzysztof Mazurski, dyrektor Działu Portfolio Management, ekspert firmy Energy Solution, w kwietniu na ceny energii najbardziej wpływały temperatury, które okresowo były znacząco niższe niż średnie sezonowe. Ponadto wpływ na nie miały pierwsze ograniczenia pracy instalacji fotowoltaicznych narzucone przez operatora.

Jednocześnie w ubiegłym miesiącu zauważalna była niższa zmienność cen głównych nośników energii.

Niższa produkcja z OZE

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego (RDN) energii elektrycznej w kwietniu wyniosła dla Unii 96,81 euro/MWh – wobec 106 euro/MWh w marcu (-8,4 proc.).

Ekspert z Energy Solution wskazuje, że dla polskiego systemu poprzedni miesiąc był okresem zbliżonym cenowo do marca. Parametry pracy Krajowego Systemu Energetycznego wskazywały na niższą generację źródeł OZE zależnych od pogody i mniejsze zapotrzebowanie na moc z jednostek konwencjonalnych. To zaś wynikało z warunków pogodowych i niższego niż w marcu zapotrzebowania na energię elektryczną.

REKLAMA

Krajowy RDN w ramach pierwszego fixingu prowadzonego na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) rozliczył się średnią ceną 124,15 euro/MWh – wobec 121 euro/MWh w marcu. Polska jest jednym z najdroższych krajów w zestawieniu. Poza krajami skandynawskimi i Półwyspu Iberyjskiego rozpiętość cenowa nie jest wysoka.

Rys. 1. Średnia cena SPOT w kwietniu 2023 roku

Średnia cena SPOT w kwietniu 2023 roku - mapa
źródło: Energy Solution

Cena kontraktów terminowych w górę

Średnia cena kontraktów terminowych na 2024 rok w kwietniu wyniosła w UE 141,48 euro/MWh i była wyższa od tej z marca o 6,2 proc. Krzysztof Mazurski wskazuje, że rynek mógł ulec negatywnym doniesieniom z Francji (obawy o stan floty wytwórczej i strajki w obrębie infrastruktury energetycznej). Ponadto na cenę miał wpływ przedłużający się okres niskich temperatur (niższych niż średnie sezonowe).

Jednak główną przyczyną wzrostów cen kontraktów terminowych na energię elektryczną dla dostaw 2024 roku miało być zachowanie kursu na gaz ziemny. Hurtowy rynek tego paliwa jest relatywnie drogi dla dostaw o dalszym horyzoncie, a w perspektywie najbliższych miesięcy wiosennych i trzeciego kwartału ulega znacznym przecenom.

Rys. 2. Średnia cena BASE Y-24 w kwietniu 2023 roku

Średnia cena BASE Y-23 w kwietniu 2023 roku - mapa
źródło: Energy Solution

Firma Energy Solution zajmuje się doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, ma również kompetencje w obszarze projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Ponadto świadczy usługi w obszarze audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) i audytów energetycznych przedsiębiorstw oraz realizuje i rozwija projekty farm fotowoltaicznych. Od 2018 roku wdraża systemy telemetrii danych energetycznych; trafiły one już do 16 krajów europejskich.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA