Operatorzy wyłączyli elektrownie fotowoltaiczne. Co z prosumentami?

Operatorzy wyłączyli elektrownie fotowoltaiczne. Co z prosumentami?
Pixabay

Niższe niedzielne zapotrzebowanie na energię w polskim systemie elektroenergetycznym w połączeniu z dobrym nasłonecznieniem sprawiły, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne poleciły wczoraj redukcję generacji energii z fotowoltaiki.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły, że w niedzielę 23 kwietnia wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej z powodu potrzeby zredukowania generacji źródeł OZE.

23 kwietnia 2023 r. w systemie elektroenergetycznym występuje nadwyżka podaży energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania. Jej przyczyną jest wysoka produkcja energii przez źródła OZE w związku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię ze względu na dzień wolny od pracy” – informowały w komunikacie PSE.

REKLAMA

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego poinformował, że w celu zrównoważenia podaży i popytu na energię elektryczną zastosuje dostępne środki, w szczególności zaniżenie produkcji przez elektrownie konwencjonalne. Jednak ze względu na skalę nadpodaży, szacowaną na ponad 3000 MW, PSE zapowiedziały, że w niedzielę konieczna będzie także redukcja generacji źródeł OZE.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że w weekend możliwe będzie zredukowanie pracy OZE podłączonych nie tylko do sieci wysokiego napięcia, ale także do sieci średniego, a nawet niskiego napięcia – co oznaczało, że zredukowana będzie mogła zostać także praca instalacji prosumenckich.

Rekordowa moc elektrowni PV

Niedzielne zapotrzebowanie na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym sięgnęło w południe niewiele ponad 15 GW (to o około 6–7 GW mniej, niż wyniosłoby w dzień roboczy). Dodatkowo zapotrzebowanie zostało zmniejszone dzięki autokonsumpcji energii wytwarzanej i zużywanej na miejscu przez prosumentów.

Tymczasem elektrownie fotowoltaiczne, których nominalna moc w Polsce sięga około 13 GW, pracowały już ostatnio w godzinach południowych z odnotowaną przez operatorów mocą przekraczającą nawet 8,4 GW (taki rekordowy poziom został osiągnięty w piątek 21 kwietnia). W sobotę 22 kwietnia generacja z PV była niewiele niższa – wyniosła w godzinach południowych nawet 8,2 GW.

Analizując prognozy zapotrzebowania i produkcji energii na niedzielę, PSE uznały, że konieczne będzie zakomunikowanie zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Ogłoszona możliwość redukcji pracy źródeł OZE, podłączonych nawet na średnim i niskim napięciu, sprawiła, że zadanie redukcji przypadło operatorom sieci dystrybucyjnej (OSD).

PGE Dystrybucja oszczędziła prosumentów

O tym, jak w praktyce zostanie zrealizowane to zadanie, poinformował największy OSD w Polsce, czyli PGE Dystrybucja. Do jego sieci podłączona jest największa liczba z funkcjonujących w naszym kraju około 1,2 mln prosumentów.

PGE Dystrybucja potwierdziła wyłączenie elektrowni fotowoltaicznych podłączonych do sieci tego operatora. Wyłączenie zostało zrealizowane w niedzielę w godzinach 12–16, jednak dotyczyło wyłącznie źródeł PV podłączonych do sieci średniego napięcia i nie objęło prosumentów.

Zredukowane 2,2 GW fotowoltaiki

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały w aktualizacji informacji na temat niedzielnego zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, że wczoraj zredukowana została praca elektrowni konwencjonalnych, a także polecono redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej oraz sieci średniego napięcia o łącznej mocy około 2,2 GW.

PSE zaznaczyły, że w zbilansowaniu systemu pomogła współpraca międzyoperatorska, w ramach której uzgodniono awaryjny eksport energii do sąsiednich systemów w wielkości sięgającej 1,7 GW.

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego nie odnotował zakłóceń w dostawach energii elektrycznej dla odbiorców.

REKLAMA

Skala redukcji OZE mogła być jeszcze wyższa, gdyby w niedzielę wraz z dobrym nasłonecznieniem występowały jednocześnie jeszcze lepsze warunki dla pracy elektrowni wiatrowych. Wczoraj w godzinach popołudniowych PSE odnotowały pracę farm wiatrowych z łączną mocą około 3–3,5 GW, podczas gdy rekord generacji wiatrowej, odnotowany przez PSE 20 lutego br., wyniósł 7,9 GW. Zainstalowana moc energetyki wiatrowej w naszym kraju wynosi obecnie około 9,5 GW.

Na koniec 2022 roku całkowita moc elektrowni w Polsce wynosiła według danych Agencji Rynku Energii około 60 GW, z czego moc konwencjonalnych elektrowni wynosiła ponad 36 GW. Moc odnawialnych źródeł energii sięgała 22,6 GW i wzrosła w ubiegłym roku o ponad 5,7 GW. W ogólnej wartości największy udział miała fotowoltaika (12,19 GW). Na kolejnych miejscach znalazły się: elektrownie wiatrowe (8,25 GW), hydroelektrownie (0,97 GW), elektrownie biomasowe (0,96 GW) oraz biogazownie (0,27 GW).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: