Inwestycje w PV po raz pierwszy przewyższą nakłady na produkcję ropy naftowej

Inwestycje w PV po raz pierwszy przewyższą nakłady na produkcję ropy naftowej
Enel

W 2023 roku globalne inwestycje w czystą energię według szacunków wzrosną do 1,7 bln dolarów. Po raz pierwszy fotowoltaika ma wyprzedzić w tym zakresie produkcję ropy naftowej.

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim najnowszym raporcie, inwestycje w technologie czystej energii, w tym OZE, znacznie przewyższają obecnie wydatki na paliwa kopalne. Organizacja szacuje, że w bieżącym roku w energetykę ma zostać zainwestowane na całym świecie około 2,8 bln dolarów, z czego ponad 1,7 bln dolarów przeznaczone będzie na czyste technologie, obejmujące odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, energię jądrową, rozwój sieci, magazynowanie, paliwa niskoemisyjne i pompy ciepła.

Nowy globalny podział?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna oczekuje, że w skali roku inwestycje w czystą energię wzrosną o 24 proc. w latach 2021–2023, podczas gdy wzrost nakładów w sektorze paliw kopalnych w tym samym okresie wyniesie 15 proc.

REKLAMA

Jednocześnie MAE wyraża obawę o potencjalne nowe linie podziału w globalnej energetyce. Ponad 90 proc. spodziewanego wzrostu pochodzi bowiem z gospodarek rozwiniętych i Chin, zatem pozostałe obszary powinny przyspieszyć działania w tym obszarze.

Czysta energia rozwija się szybko – szybciej, niż wiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Widać to wyraźnie w trendach inwestycyjnych, w których czyste technologie oddalają się od paliw kopalnych – komentuje dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol. – Na każdego dolara zainwestowanego w paliwa kopalne około 1,7 dolara jest obecnie przeznaczane na czystą energię. Pięć lat temu stosunek ten wynosił jeden do jednego. Świetnym przykładem są inwestycje w energię słoneczną, które po raz pierwszy przekroczą poziom inwestycji w produkcję ropy naftowej.

Postępująca elektryfikacja

Wśród trendów MAE zauważa również inwestycje konsumentów w bardziej zelektryfikowane rozwiązania. Według oczekiwań sprzedaż pojazdów elektrycznych zwiększy się w tym roku o 1/3 – po gwałtownym wzroście w 2022 roku.

Także globalna sprzedaż pomp ciepła odnotowuje dwucyfrowy roczny wzrost od 2021 roku.

Oczywiście jako przyczyny pobudzonych inwestycji w czystą energię MAE wskazuje okresy silnego wzrostu gospodarczego i niestabilnych cen paliw kopalnych, które wzbudziły obawy o bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę. Swoją rolę odegrało również wsparcie rządów dla OZE, wyrażane w przyjmowanych przepisach i programach dotacyjnych.

REKLAMA

Niepokojące wysokie inwestycje w paliwa kopalne

Według szacunków wydatki na wydobycie ropy naftowej i gazu wzrosną w 2023 roku o 7 proc. i wrócą do poziomu z 2019 roku. Jak zaznacza MAE, wielu producentów paliw kopalnych osiągnęło w ubiegłym roku rekordowe zyski z powodu wyższych cen paliw, ale większość tych środków została przeznaczona na dywidendy, wykup akcji i spłatę zadłużenia.

Organizacja wskazuje jednak, że oczekiwane ożywienie inwestycji w paliwa kopalne w 2023 roku spowoduje, że wzrosną one do poziomu ponad dwukrotnie wyższego, niż wymagany w 2030 roku w scenariuszu zerowej emisji netto do 2050 roku, opracowanym przez MAE. W ubiegłym roku popyt na węgiel osiągnął rekordowy poziom, a inwestycje w to źródło energii mają osiągnąć w tym roku prawie sześciokrotność poziomów przewidzianych w 2030 roku w scenariuszu zerowej emisji netto.

Agencja zaznacza, że przemysł naftowy i gazowy niewiele inwestuje w niskoemisyjne alternatywy, takie jak czysta energia elektryczna, czyste paliwa i technologie wychwytywania dwutlenku węgla. W ubiegłym roku sektory te przeznaczyły na wydatki w tym obszarze mniej niż 5 proc. wydatków zainwestowanych w wydobycie paliw kopalnych. I poziom ten niewiele się zmienił w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Cały raport MAE pt. „World Energy Investment 2023” można pobrać na stronie organizacji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.