Odbiorcy w Warszawie dostaną 400 tys. inteligentnych liczników

Odbiorcy w Warszawie dostaną 400 tys. inteligentnych liczników
Stoen Operator

Operator sieci dystrybucyjnej w stolicy Stoen Operator uruchomi postępowanie zakupowe na dostawę i instalację ponad 400 tys. liczników zdalnego odczytu. Jest to drugi etap realizowanego w spółce od ubiegłego roku Programu AMI.

Stoen Operator w połowie tego roku planuje uruchomić postępowanie przetargowe na dostawy i usługi obejmujące drugi etap programu AMI. Spółka chce pozyskać kontrahenta, który dostarczy i zainstaluje od połowy 2024 roku do końca 2026 roku ponad 400 tys. inteligentnych liczników.

Dostawca energii elektrycznej do miliona klientów w Warszawie i okolicach chce ponownie wykorzystać technologię G3 PLC IDIS. Jednak w tej fazie przedsięwzięcia za dostawy urządzeń będą odpowiedzialni dwaj niezależni dostawcy. Jak tłumaczy spółka, pozwoli to obniżyć ryzyko opóźnień w dostawach liczników zdalnego odczytu. Stoen Operator zrewidował również wymagania techniczne i formalne, aby zapewnić jak największą konkurencyjność ofert.

REKLAMA

– Z naszych dotychczasowych doświadczeń z fazy I wynika, że G3 PLC IDIS to najlepsza z obecnie dostępnych technologii dla gęstego obszaru miejskiego. Wyróżnia się ona pod względem kosztów, kryterium rynkowego i technicznego, dlatego ponownie na nią stawiamy – komentuje Marcin Wilkowski, Program Manager Programu AMI.

Urządzenia, które będą instalowane w drugim etapie, mają się komunikować z wdrożonym w 2021 roku i rozwijanym przez Stoen Operator autorskim systemem HES-NG. Jak zapewnia spółka, to rozwiązanie ]już obecnie jest w stanie obsłużyć praktycznie każdy licznik zgodny z DLMS w komunikacji punkt-punkt oraz urządzenia w technologii G3 PLC IDIS.

Montaż inteligentnych liczników obowiązkowy

Konieczność wdrożenia inteligentnych liczników wynika z podpisanej 2 czerwca 2021 roku nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne. Wprowadza ona obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych do 2028 roku. Zgodnie z tymi przepisami operatorzy do końca 2023 roku będą musieli wymienić co najmniej 15 proc. wszystkich liczników, dwa lata później – 35 proc., natomiast w 2027 roku ma to być już 65 proc.

REKLAMA

Wdrażany przez Stoen Operator program AMI zakłada realizację ustawowego celu instalacji urządzeń zdalnego odczytu u 80 proc. odbiorców do 2028 roku. Aby osiągnąć ten cel, Stoen Operator uruchomił Program AMI. W jego skład wchodzi ponad 11 projektów i inicjatyw obejmujących m.in. wdrożenia nowych systemów, optymalizację procesów czy przystosowanie infrastruktury do przetwarzania dużej ilości danych. Jednym z działań w ramach Programu AMI jest instalacja liczników zdalnego odczytu. Projekt ten został podzielony na trzy fazy, z czego faza I jest w realizacji od 2022 roku.

Program AMI rozpoczął się w warszawskim OSD w ubiegłym roku i obejmuje montaż około miliona liczników zdalnego odczytu do końca 2028 roku, zgodnie z wymogami Prawa energetycznego. W ramach realizowanej obecnie fazy I Stoen Operator osiągnie pierwszy kamień milowy i do końca 2023 roku zamontuje inteligentne liczniki u 15 proc. odbiorców końcowych. Spółka ma obecnie zainstalowanych około 80 tys. tego typu urządzeń.

Faza I obejmuje instalację jeszcze około 150 tys. liczników i zgodnie z planami ma być ukończona w połowie 2024 roku. Montowane w tej fazie rozwiązania bazują na technologii G3 PLC IDIS z opcją komunikacji zastępczej LTE. Za realizację tych prac odpowiedzialne jest konsorcjum Esmetric i Elgama Elektronica.

Faza II rozpocznie się wraz z dostawami pierwszych urządzeń w 2024 roku, a faza III będzie realizowana od 2027 roku.

– AMI to kompleksowy program, którego nie można traktować jak standardowej wymiany liczników. Jest to wieloetapowy proces. Wymaga m.in. implementacji systemu informatycznego do przetwarzania dużych ilości danych i codziennego odczytu tych mierników. Konieczna jest także przebudowa procesów biznesowych wewnątrz OSD. Przeprowadzimy także szereg szkoleń, tak aby pracownicy uzyskali odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne do obsługi zupełnie nowych technologii i urządzeń ­– tłumaczy zakres działań w ramach Stoen Operator Jakub Tomczak, dyrektor Pionu Zarządzanie Pomiarami w Stoen Operator.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.