REKLAMA
 
REKLAMA

Hurtowe ceny energii w Polsce z największą dynamiką spadku w UE

Hurtowe ceny energii w Polsce z największą dynamiką spadku w UE
Pixabay

Średnia cena energii na rynku spot w Unii Europejskiej zaliczyła w październiku lekki spadek względem miesiąca wcześniejszego, a na rynku terminowym – nieznaczny wzrost. W obu przypadkach cena zanotowana w Polsce przewyższyła średnią unijną.

Ceny energii w krajach Unii Europejskiej przeanalizowała spółka Energy Solution. Trendy w tym obszarze komentuje ekspert firmy Krzysztof Mazurski.

Spadek cen energii w Polsce dzięki farmom wiatrowym

Jak podaje Energy Solution, średnia cena energii na rynku dnia następnego (RDN) w październiku w UE wyniosła 90,49 euro/MWh. Był to spadek o 4,24 proc. w stosunku do ceny z września.

REKLAMA

Tymczasem w Polsce nastąpiła większa obniżka w cenie energii na rynku spot niż dla całej strefy UE – wyniosła ona 14 proc. W naszym kraju październikowa cena osiągnęła poziom 94,92 euro/MWh, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 110,61 euro/MWh.

Ekspert Energy Solution podkreśla, że polski rynek energii był strefą o zdecydowanie większej dynamice spadku niż pozostaje analizowane kraje Unii Europejskiej. Dzięki przede wszystkim ponadprzeciętnej generacji wiatrowej w październiku nasz rynek spot uplasował się blisko średniej strefy UE. Jest to sytuacja niespotykana od dłuższego czasu.

 

REKLAMA

Ceny energii na rynku SPOT w UE - wykres
Ceny energii na rynku SPOT w UE w październiku 2023. Źródło: Energy Solution

Wyższa cena dla kontraktu terminowego

Ekspert wskazuje, że wycena rynku spot z października była w Polsce znacząco niższa od średniej ważonej kontraktu terminowego (BASE Y-24) na ten okres. Ta bowiem wyniosła 135,21 euro/MWh.

W całej strefie UE średnia cena energii dla kontraktu terminowego wzrosła w październiku o 0,9 proc. względem ceny z wcześniejszego miesiąca i wyniosła 121,19 euro/MWh.

 

Ceny energii na rynku terminowym w UE w październiku 2023 - wykres
Ceny energii na rynku terminowym w UE w październiku 2023. Źródło: Energy Solution

 

Porównanie ostatnich dni sesyjnych października i września dla polskiego rynku wskazuje na bardzo znaczący spadek kontraktu BASE Y-24 w ujęciu miesięcznym, wyniósł on -10,3 proc. Jest to dawno nieobserwowany skok zmienności po miesiącach stagnacji w segmencie hurtowym produktów o dłuższych okresach dostaw – wskazuje Krzysztof Mazurski.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pierdu pierdu będzie wiosna będzie pięknie trawka rosła 🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂.

A detaliczne najdroższe w Europie.f Fenomen na skalę światową. Jesteśmy państwem z dykty papy i trawy. Choć ta ostatnia przepiękną jest. Nie potrafimy sobą zarządzać robimy sobie tylko krzywdę. Nxjbardziej rozbawił mnie bon energetyczny jakby nie można było zwyczajnie obniżyć cen prądu. coś niebywałego.

Wuniel/gas/pellet/ropa beee a co w zamian! 21-11-2023 09:30

Cena prady musi spasc o 50% to wtedy bedziemy mowic o rozwoju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA