REKLAMA
 
REKLAMA

Duży kontrakt PPA na polskim rynku

Duży kontrakt PPA na polskim rynku
fot. Respect Energy

Umowę sprzedaży energii podpisały firmy EWG Taczalin i Respect Energy. Zakontraktowany wolumen sprawia, że jest to jeden z największych kontraktów tego typu w Polsce.

Umowa PPA (Power Purchase Agreement) między Respect Energy i EWG Taczalin obejmuje prawie 8-letni okres dostaw. Przewiduje ona dostarczanie 100 GWh zielonej energii w skali roku. Zacznie obowiązywać 1 marca 2024 r.

– Zawarte porozumienie stanowi jedną z największych obowiązujących w Polsce umów typu PPA. Kolejne porozumienie PPA w portfelu Respect Energy to nie tylko odpowiedź na zawirowania na rynku energii, ale także gwarancja stabilnego przepływu energii dla naszych klientów na kolejne lata – powiedział Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Respect Energy.

REKLAMA

Energia z farmy wiatrowej

Zakontraktowana energia pochodzić będzie z farmy wiatrowej Taczalin, której łączna moc wynosi 45,1 MW. To instalacja działająca na Dolnym Śląsku, którą zarządzają Uniplan i VSB Energie Odnawialne Polska.

Farma wiatrowa Taczalin została oddana do użytku w listopadzie 2013 r. w pobliżu Legnicy i autostrady A4. Składa się z 22 elektrowni wiatrowych marki Senvion o jednostkowej mocy 2,05 MW, co daje razem 45,1 MW.

Dla farmy wiatrowej długoterminowa umowa PPA oznacza wysoki stopień stabilności w zakresie planowania przyszłości. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy współpracować z Respect Energy jako wiarygodnym i kompetentnym partnerem, który sprzedaje zieloną energię elektryczną konsumentom końcowym – skomentował Philipp Richter, dyrektor zarządzający Uniplan Management.

REKLAMA

Z przyjemnością kontynuujemy proces zawierania umów PPA w Polsce, podpisując drugą z rzędu umowę PPA dla tej farmy wiatrowej. Wspólnie z Uniplan VSB staje się solidnym i wiarygodnym partnerem dla farmy wiatrowej Taczalin, zarządzając elektrownią i dostarczając stabilne źródło przychodów od wiarygodnego odbiorcy – Respect Energy – dodał Hubert Kowalski, prezes zarządu VSB Energie Odnawialne Polska i EWG Taczalin.

Wcześniej spółka VSB Energie Odnawialne Polska podpisała umowę na dostawy energii z farmy wiatrowej Taczalin z Mercedes-Benz w celu zasilenia fabryki znajdującej się w pobliskim Jaworze.

PPA na polskim  rynku

Kontrakty PPA zyskują na popularności w Polsce. W styczniu br. 10-letni kontrakt PPA podpisała Grupa Boryszew. Dostawcą energii będzie GoldenPeaks Capital. Kontrakt przewiduje dostawy energii z farm fotowoltaicznych na poziomie 24 GWh rocznie.

GoldenPeaks Capital w zeszłym roku zawarło też dużą wirtualną umowę PPA (vPPA) z koncernem Mondelēz International. Był to jeden z największych kontraktów PPA na rynku polskim w 2023 r. Zakłada 12-letnie wirtualne dostawy na poziomie 126 GWh energii rocznie.

Podsumowanie obecnej sytuacji na polskim rynku korporacyjnych umów PPA przedstawiły firmy RE-Source Poland Hub i DWF w raporcie „Rynek cPPA w Polsce”.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA