REKLAMA
 
REKLAMA

Prywatna grupa przemysłowa kupi zieloną energię w ramach PPA

Prywatna grupa przemysłowa kupi zieloną energię w ramach PPA
fot. American Public Power Association/Unsplash

Grupa Boryszew  podpisała 10-letni kontrakt Power Purchase Agreement (PPA). Ma on wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego zakładów grupy w Polsce.

Dostawcą energii dla Grupy Boryszew w ramach kontraktu PPA będzie GoldenPeaks Capital (GPC). Umowę podpisała należąca do grupy spółka Boryszew Green Energy and Gas.

Kontrakt zakłada dostawy energii odnawialnej w ciągu 10 lat na poziomie 24 GWh rocznie. Jak informuje GPC, energia będzie pochodzić z nowo wybudowanych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce o przewidywanej mocy 21 MWp.

REKLAMA

Prywatny dostawca energii i gazu

Boryszew Green Energy and Gas odpowiada za dostawy energii elektrycznej i gazu do zakładów w ramach Grupy Boryszew, a także do odbiorców zewnętrznych. Grupa Boryszew jest jedną z największych prywatnych grup przemysłowych w Polsce. Jak podaje, wyznaczyła sobie ambitne cele redukcji śladu węglowego i aby je osiągnąć, łączy różne inicjatywy. Umowa PPA z Golden Peaks Capital jest jedną z nich.

Boryszew wskazuje, że kontrakty PPA pomogą obsłużyć klientów o dużych potrzebach energetycznych, którzy jednocześnie chcą zwiększyć konkurencyjność na rynkach europejskich dzięki włączeniu zielonej energii do konsumowanego miksu.

Jako Boryszew Green Energy and Gas mamy bardzo ważną misję w ramach naszej grupy, polegającą na wspieraniu wszystkich naszych przedsiębiorstw w ich misji dotyczącej dekarbonizacji. Umowa PPA z GoldenPeaks Capital to kamień milowy dla naszej grupy podczas tej drogi, ustanawiający istotne trendy na polskim rynku – powiedział Mikołaj Budzanowski, CEO Boryszew Green Energy and Gas oraz członek zarządu Boryszew SA.

REKLAMA

Kolejna umowa PPA w Polsce

GoldenPeaks Capital jest niezależnym producentem zielonej energii w Europie i jednym z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce. Umowa PPA z Boryszewem jest dla GPC siódmą taką umową w naszym kraju.

Ta transakcja to duży krok naprzód. Tworzymy wartościowe propozycje dla klientów przemysłowych dbających o czystą energię. Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć Boryszew w ich misji dekarbonizacji poprzez tę długoterminową współpracę – skomentował Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital.

W ubiegłym roku GPC podpisało dużą wirtualną umowę PPA (vPPA) z koncernem Mondelēz International. To był jeden z największych kontraktów PPA na rynku polskim w 2023 r. Przewiduje on 12-letnie wirtualne dostawy na poziomie 126 GWh energii rocznie. Energia ta będzie wytwarzana przez różne źródła odnawialne o łącznej mocy maksymalnej 109 MW.

Golden Peaks Capital jest także dostawcą energii z OZE do sieci Biedronka. W ramach korporacyjnej umowy PPA (cPPA) z Jeronimo Martins Polska – właścicielem sieci – GPC od 2023 r. dostarcza mu rocznie 78 GWh energii. Pochodzi ona z farm fotowoltaicznych o mocy 72 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA