REKLAMA
 
REKLAMA

Tak wygląda polski rynek umów cPPA

Tak wygląda polski rynek umów cPPA
fot. Flickr cc

W ostatnich latach wyraźnie rośnie zapotrzebowanie biznesu na zieloną energię. Dlatego też od kilku lat widać dynamiczny rozwój korporacyjnych umów PPA (cPPA). Wolumen energii zakontraktowany w ten sposób na polskim rynku stanowi kilka procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

Raport „Rynek cPPA w Polsce” przygotowany został przez RE-Source Poland Hub i DWF. Jak podają jego autorzy, pierwsza korporacyjna umowa zakupu energii elektrycznej (corporate Power Purchase Agreement, cPPA) w Polsce podpisana została w 2018 r. między Mercedesem Benz a wytwórcą VSB. Od początku 2018 r. do października 2023 r. w Polsce podpisano 63 takie kontrakty.

Każdy kolejny rok przynosi więcej umów cPPA nad Wisłą. W latach 2018-2020 zawarto 12 takich kontraktów, w 2021 r. było ich 15, w 2022 r. – 17, a w 2023 r. (do października) – 19.

REKLAMA

Rynek odnawialnych źródeł energii ewoluuje i dojrzewa do nowego typu umów w zakresie kontraktowania zielonej energii. Odbiorcy coraz szybciej dostosowują się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i zaczynają korzystać z nowych dostępnych instrumentów. Możliwość zakupu zielonej energii to obecnie jedno z kluczowych wyzwań, ale i możliwości, z jakimi mamy do czynienia na polskim rynku energii elektrycznej -mówi Szymon Kowalski, wiceprezes RE-Source Poland Hub.

Jak wskazano w raporcie, Polska zajmuje w zakresie umów cPPA 10. miejsce zgodnie z z rankingiem EY RECAI (Renewable Energy Country Attractiveness Index), który ocenia atrakcyjność inwestycji w OZE w czterdziestu największych gospodarkach na świecie. Autorzy opracowania oceniają, że to miejsce należy oceniać pozytywnie, zwłaszcza że w ubiegłym roku występowały na krajowym rynku trudne warunki do zawierania umów cPPA.

Ile zielonej energii zakontraktowały firmy?

Według szacunkowych danych RE-Source Poland Hub w latach 2018-2020 w ramach umów cPPA zakontraktowano w Polsce średnio około 1170 GWh energii na rok. W 2021 r. było to około 1284 GWh dostaw na rok, a w 2022 – ponad 1240 GWh. Od stycznia do października 2023 r. kontrakty cPPA objęły około 1560 GWh zielonej energii na rok.

W raporcie wskazano, że całkowity wolumen energii w podpisywanych umowach wynosi już zatem około 5,2 TWh/rok. Stanowi to kilka procent zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Największe zawarte jak dotąd kontrakty cPPA na polskim rynku energii odnawialnej to m.in. umowy Lafarge Cement i Statkraftu. Teraz podano również informację o 12-letniej umowie cPPA zawartej przez Qair Polska z Decathlonem.

Korzyści z cPPA

Jak przewidują autorzy raportu, w tym roku zainteresowanie umowami cPPA nie osłabnie. Przyczynią się do tego nie tylko argumenty środowiskowe, ale też kwestie związane z cenami energii elektrycznej. Ceny negocjowane w ramach takich umów są bowiem zazwyczaj niższe od cen, jakie odbiorcy energii mogą otrzymać na rynku energii. Dodatkowo w tym roku umowy te pozwolą zabezpieczyć się przed wahaniami cen energii elektrycznej.

REKLAMA

Przewidujemy, że w 2024 r. umowy cPPA będą nadal najbardziej elastycznym instrumentem, za pomocą którego odbiorcy korporacyjni mogą realizować cele w zakresie ESG w kwestiach środowiskowych. A są one coraz bardziej istotne w praktyce dla renomowanych firm. Podpisanie każdego kolejnego kontraktu cPPA spotyka się z  zainteresowaniem zarówno całej branży energetycznej, jak i konkurentów oraz konsumentów oraz jest postrzegane jako godny promocji sukces w dążeniu do zeroemisyjności – mówi dr Karol Lasocki, partner kierujący departamentem OZE w kancelarii prawnej DWF Poland.

Kto podpisuje umowy cPPA?

Z raportu wynika, że w większości przypadków odbiorcami energii w ramach kontraktów cPPA są firmy z sektora produkcyjno-przemysłowego. Po instrument ten sięga również polska branża cementowa, czego przykładem są m.in. zakłady Lafarge i Górażdże. Widać też zainteresowanie sektora telekomunikacyjnego. Tu największymi odbiorcami są m.in. Orange Polska i T-Mobile.

Autorzy raportu podkreślają, że potencjał do dalszego wzrostu rynku jest olbrzymi. Wymaga to jednak zmierzenia się z szeregiem wyzwań stojących na drodze do dalszego rozwoju cPPA w Polsce. Tym bardziej że według założeń coraz częściej po umowy te będą sięgać także mniejsze polskie firmy. One jednak nie są dziś jeszcze traktowane przez wytwórców OZE jako dobry partner do zawierania kontraktów PPA. Przyczyną jest brak określonego ratingu i niższy wolumen zużycia energii. Aby pokonać tę barierę, mniejsze firmy mogą łączyć siły i tworzyć swego rodzaju klastry, których atrakcyjność dla wytwórców energii będzie większa.

Z raporcie wskazano, że w 2024 r. może wzrosnąć w Polsce liczba umów cPPA zawieranych między wytwórcami OZE a  firmami z branży nieruchomości. Coraz częściej bowiem dążą one do zasilania zieloną energią swoich powierzchni biurowych lub magazynowych.

Ponadto w 2024 r. możliwościami zawierania umów cPPA mogą się zainteresować jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z prawem są one do tego uprawnione. Według autorów opracowania umowy cPPA z samorządami mogą stworzyć nowy podsektor tego rynku.

W całym raportem „Rynek cPPA w Polsce” można zapoznać się tutaj.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA