Fabrykę Mercedesa w Jaworze zasili energia wiatrowa

Fabrykę Mercedesa w Jaworze zasili energia wiatrowa
Farma wiatrowa Taczalin. Fot. VSB Energie Odnawialne Polska

Powstająca w Jaworze na Dolnym Śląsku fabryka silników Mercedesa będzie zasilana energią z pobliskiej farmy wiatrowej. Umożliwi to wieloletnia umowa na odbiór energii, którą Mercedes zawarł z firmą VSB.

Ma to być pierwsza w kraju komercyjna, wieloletnia umowa PPA (Power Purchase Agreement) na odbiór energii odnawialnej przez odbiorcę przemysłowego. Dzięki niej Mercedes zabezpieczy dla swojej fabryki stałą cenę energii, a także będzie mógł pochwalić się określonym udziałem OZE w konsumowanej energii. Docelowo cała energia zużywana przez fabrykę w Jaworze ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Fabryka silników Mercedes-Benz jest budowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

REKLAMA

Fabryka ma rozpocząć produkcję w przyszłym roku i będzie to pierwszy polski zakład Merceces-Benz, w który niemiecki koncern motoryzacyjny ma zainwestować w sumie 2 mld euro.

Energię odnawialną dla fabryki Mercedesa dostarczy firma VSB, która produkuje ją na znajdującej się niedaleko Jawora farmie wiatrowej Taczalin.

Ta farma wiatrowa została oddana do użytku w 2013 roku w pobliżu Legnicy i autostrady A4. Składa się z 22 elektrowni wiatrowych marki Senvion o jednostkowej mocy 2,05 MW, co daje razem 45,1 MW.

VSB zrealizował w naszym kraju dotąd dwie farmy wiatrowe. Obok farmy wiatrowej Taczalin to także postawiona w roku 2011 farma wiatrowa Lipniki w województwie opolskim, która składa się z 15 elektrowni wiatrowych Senviona o łącznej mocy 30,75 MW. Jej obecnym właścicielem jest Tauron Ekonenergia.

VSB realizuje także inne projekty deweloperskie – wiatrowe i fotowoltaiczne – oraz serwisuje portfolio projektów wiatrowych.

REKLAMA

Mająca siedzibę w Dreźnie grupa VSB wybudowała ponad 450 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej zainstalowanej mocy ok. 860 megawatów i ogólnej wartości inwestycji 1,3 miliarda EUR. Koncern i powiązane z nim podmioty zatrudniają 300 pracowników w 15 oddziałach.

Komercyjne umowy PPA między dużymi, przemysłowymi odbiorcami energii i operatorami OZE stają się coraz częstszym modelem finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Takie umowy zawierają, zabezpieczając stałe ceny energii i realizując cel przejścia na energię ze źródeł odnawialnych, m.in. Google, Apple czy Facebook.

Potrzebę wspierania w Europie modelu bazującego na zakupie energii odnawialnej w ramach komercyjnych umów PPA dostrzegły organizacje reprezentujące europejski sektor OZE – w tym SolarPower Europe i WindEurope – inaugurując platformę RE-Source, która ma integrować producentów energii z OZE oraz europejskie przedsiębiorstwa i promować komercyjny model PPA.

WindEurope wyliczał, że na koniec 2016 roku europejski przemysł posiadał umowy PPA na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy około 1,5 GW, z czego 1,3 GW to farmy wiatrowe.

Natomiast umowy PPA na zakup energii odnawialnej, które posiada obecnie Google, obejmują źródła OZE o łącznym potencjale ponad 3 GW.

Umowy PPA są zawierane często jeszcze przed uruchomieniem produkcji energii i pozyskaniem finansowania. Posiadanie takich umów, gwarantujących określone przychody ze sprzedaży energii w okresie 15 czy 20 lat, to jasny sygnał dla banków, że dany model biznesowy będzie funkcjonować na z góry znanych i stabilnych fundamentach. Inwestor w ten sposób zyskuje szansę na pozyskanie tańszego kapitału, co obniży koszt inwestycji.

red. gramwzielone.pl  /  redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.