REKLAMA
 
REKLAMA

Fotowoltaika i magazyny energii powstaną na dachu stołecznej uczelni

Fotowoltaika i magazyny energii powstaną na dachu stołecznej uczelni
Fot. Pixabay - andreas160578

Na dachu jednego z budynków Politechniki Warszawskiej powstanie pilotażowa instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn energii. W pracach nad tym innowacyjnym systemem weźmie udział stołeczny operator systemu dystrybucyjnego.

Przy realizacji koncepcji, której celem jest stworzenie unikalnego ekosystemu energetycznego w strukturze miasta, pracować będą wspólnie naukowcy z czterech wydziałów Politechniki Warszawskiej: Inżynierii Materiałowej, Elektrycznego, Fizyki i Chemicznego, a także Stoen Operator. Projekt pn. „Pilotażowa instalacja wytwarzania i magazynowania energii oparta o efektywne i trwałe technologie fotowoltaiczne i bateryjne” powstanie na dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej stołecznej uczelni.

Jak tłumaczy Łukasz Sosnowski, menedżer ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i realizacji projektów badawczo-rozwojowych w Stoen Operatorze, ideą przedsięwzięcia jest budowa w strukturze miasta ekosystemu energetycznego zasilanego z rozproszonych źródeł energii odnawialnej i innowacyjnego układu magazynowania energii. Monitorowanie obciążenia sieci i komunikację między obiektami energetycznymi ma zapewnić system wizualizacji sieci.

REKLAMA

W ramach projektu Stoen Operator będzie odpowiadał za prace pilotażowe i opracowanie prezentacji rozwiązań cyfrowych w systemach energetycznych. Przeprowadzi również analizę technologiczną, obejmującą aspekty techniczne i prawne współpracy z Politechniką Warszawską w ramach świadczenia usług elastyczności. Warszawski operator zajmie się także ustaleniem parametrów technicznych nowych urządzeń.

Wspólne działanie jest częścią konkursu Strateg PW, realizowanego jako element programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.  Tematyka pomysłów zgłaszanych do konkursu dotyczyła zaprojektowania i wdrożenia rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną stołecznej uczelni.

Inteligentne sieci

Celem projektu jest dostarczanie energii elektrycznej z wykorzystaniem narzędzi IT. Umożliwi to obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności i zintegrowanie rozproszonych źródeł energii w ramach tzw. inteligentnych sieci (Smart Grid). System ten łączy działania wszystkich uczestników rynku energii: wytwarzania, przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, a także użytkowników.

Instalacja wybudowana przez uczelnię zostanie włączona w inteligentną sieć elektroenergetyczną stolicy.

Obszar, na którym będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe, zostanie odpowiednio zmodernizowany. Obiekty mają być wyposażone w elementy umożliwiające zdalne sterowanie polami liniowymi, zarówno na poziomie niskiego, jak i średniego napięcia. Stoen Operator będzie także monitorować bieżące odczyty parametrów jakościowych energii elektrycznej. Zapewni to efektywne zarządzanie siecią dystrybucyjną i zoptymalizuje potencjał wykorzystania stworzonej instalacji.

REKLAMA

Jak zapewnia Stoen, projekt podniesie komfort korzystania z sieci dystrybucyjnej i przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii w mieście, co znajdzie odzwierciedlenie w redukcji zanieczyszczeń w stolicy.

Politechnika Warszawska będzie pełniła funkcję tzw. fleksumenta, czyli będzie mogła przekazywać wytworzoną energię operatorowi, ale także ją od niego pobierać. Obie strony będą aktywnymi uczestnikami w sieci i będą mogły podejmować określone działania, np. ograniczać pobór lub oddawać zgromadzoną energię.

Trwałość i efektywność

Czas realizacji projektu przewidziano na lata 2023-2028. W ramach pierwszej części, zaplanowanej do 2026 r., zakończono już fazę przygotowawczą i koncepcyjną. W tym roku na terenie politechniki rozpocznie się budowa części fotowoltaicznej wraz z systemami bateryjnymi, opartymi na bateriach przepływowych i magazynach litowo-jonowych. Opracowane zostaną także algorytmy sztucznej inteligencji oraz zaawansowane metody analizy danych. Ten etap potrwa do jesieni 2025 r.

W części badawczej projektu, przewidzianej na późniejszy etap, naukowcy przeanalizują działanie instalacji, aby opracować rozwiązania optymalne z punktu widzenia trwałości rozwiązań i efektywności energetycznej, które mogłyby być wykorzystane w przyszłości w infrastrukturze Politechniki Warszawskiej.

Wspólnie ze Stoen Operatorem naukowcy sprawdzą także elastyczność energetyczną wydzielonego obszaru miasta, czyli możliwości dostosowywania się systemu energetycznego do zmiennych warunków podaży i popytu na energię przez odbiorców końcowych. Dużym wyzwaniem będzie także opracowanie algorytmu współpracy wszystkich metod magazynowania energii w taki sposób, by kompensować słabsze cechy poszczególnych technologii, a podkreślać ich mocne strony we wspólnym działaniu.

W ramach projektu przewidziano również montaż ładowarek do urządzeń elektrycznych: samochodów, rowerów i hulajnóg, które miałyby służyć pracownikom uczelni.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA