Producenci energii odnawialnej znowu nie dostaną zielonych certyfikatów

Producenci energii odnawialnej znowu nie dostaną zielonych certyfikatów
PGE Energia Odnawialna

Wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych objęci systemem świadectw pochodzenia ponownie nie dostaną zielonych certyfikatów – tym razem za energię wytworzoną w dwóch dniach ubiegłego miesiąca. Winne są ujemne ceny, które pojawiły się na hurtowym rynku energii.

W zeszłym miesiącu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) dwukrotnie odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej w dłuższych okresach – najpierw 14 kwietnia, a następnie 28 kwietnia. W obu przypadkach były to słoneczne niedziele, gdy świetnie pracowała fotowoltaika, a w kraju z powodu weekendu występowało obniżone zapotrzebowanie na energię.

Ceny energii na Rynku Dnia Następnego 14 kwietnia w godzinach od 10 do 16 osiągnęły wartości ujemne od -45,17 zł/MWh do -9,58 zł/MWh. Natomiast 28 kwietnia ceny energii w godzinach od 10 do 16 wynosiły od -66,10 zł/MWh do -38,10 zł/MWh.

REKLAMA

Występowanie ujemnych cen – za każdym razem przynajmniej przez sześć kolejnych godzin – spowodowało zastosowanie przepisów ograniczających wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia.

Potrzebna korekta

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że ze względu ujemne ceny energii na TGE wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw, w których okres wytwarzania obejmuje kwiecień 2024 r.

REKLAMA

Regulator przypomina, że zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii świadectwo pochodzenia nie przysługuje dla energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny energii z Rynku Dnia Następnego były niższe niż zero złotych za MWh przez co najmniej sześć kolejnych godzin.

W 20-letniej historii wydawania przez URE świadectw pochodzenia po raz pierwszy ceny ujemne w notowaniach Rynku Dnia Następnego utrzymujące się przez co najmniej sześć kolejnych po sobie godzin wystąpiły 15 października 2023 r. (w godzinach 9.00-16.00) oraz 25 grudnia 2023 r. (w godzinach 0.00-10.00).

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że rosnąca moc odnawialnych źródeł energii w Polsce sprawia, że spadki cen energii poniżej 0 zł/MWh na TGE mogą występować coraz częściej.

Regulator zaznacza, że w przypadku nieskorygowania ilości energii wytworzonej w okresie występowania cen ujemnych wytwórca zostanie wezwany przez Prezesa URE do nadesłania stosownej korekty wniosku. To z dużym prawdopodobieństwem wydłuży czas trwania postępowania w sprawie wydania świadectw pochodzenia energii z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.