REKLAMA
 
REKLAMA

Ile zapłacimy za gaz od 1 lipca? URE zatwierdził taryfy

Ile zapłacimy za gaz od 1 lipca? URE zatwierdził taryfy
Fot. Pixabay - S K

Od 1 lipca br. przestaje obowiązywać zamrożenie cen gazu. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę spółki PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Ile zapłacimy za gaz?

Prezes URE podjął decyzję co do taryfy przedstawionej przez PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Zgodnie z nowymi taryfami od 1 lipca 2024 r. gospodarstwa domowe zapłacą za gaz wysokometanowy 239 zł/MWh. Wszystkie ceny zatwierdzone i opublikowane przez URE są cenami netto.

Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Koniec z mrożeniem cen energii

Rafał Gawin, prezes URE, wyjaśnia, że od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Tłumaczy to sytuacją na rynkach surowców (węgiel, gaz), która wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym.

Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego – mówi Rafał Gawin.

Jakie opłaty zawiera rachunek za paliwo gazowe?

Na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się: opłaty za paliwo gazowe, opłaty za usługę dystrybucji i opłaty abonamentowe. Od 1 lipca 2024 r. przestaje obowiązywać cena maksymalna gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh.

W drugiej połowie roku odmrożone zostaną także opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w znacznej części Polski. Prezes URE zatwierdził tę taryfę na rok 2024 w grudniu 2023 r.

Do 31 grudnia 2024 r. zamrożona będzie natomiast opłata abonamentowa.

Nowa stawka opłaty dystrybucyjnej i abonamentowej od 1 lipca

Od 1 lipca br. stawki opłat dystrybucyjnych wynikać będą z zatwierdzonej przez URE odmrożonej Taryfy nr 12 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG. URE wyjaśnia, że w tej taryfie wysokość stawek opłat (stałych i zmiennych) jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej, obszaru dystrybucyjnego oraz rodzaju dostarczanego gazu.

Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca 2024 r. wyniosą:

  • 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1,
  • 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1,
  • 65,23 zł/MWh dla grupy W-3.1.

W porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych oznacza to wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o około 27 proc.

REKLAMA

Średnie stawki netto opłaty dystrybucyjnej PSG
Średnie stawki netto opłaty dystrybucyjnej PSG do końca czerwca 2024 i od 1 lipca 2024. Źródło. URE

Miesięczne stawki opłat abonamentowych nie ulegną zmianie i wyniosą:

  • 3,35 zł dla grupy taryfowej W-1.1,
  • 5,49 zł dla grupy W-2.1,
  • 6,4 zł dla grupy W-3.6.

 

.

.

Jak zmienią się ceny gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych po 1 lipca?

W zatwierdzonej taryfie cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec taryfy obowiązującej dotychczas oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh).

URE wyjaśnia, że do końca czerwca 2024 r. obowiązywały jednak przepisy, które zamroziły ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, zatem dla odbiorców indywidualnych odmrożenie cen od 1 lipca br. poskutkuje wzrostem średnio o 19 proc.

Ceny gazu wysokometanowego
Cena gazu wysokometanowego do końca czerwca 2024 (zamrożona) i od 1 lipca 2024 (taryfa PGNiG OD zatwierdzona przez Prezesa URE. Źródło. URE

URE szacuje, że dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD, który korzysta z usług dystrybucyjnych PSG, wzrośnie od 1 lipca 2024 r. średnio o 20 proc.

Wyjaśnienie, z czego wynika ta wartość, regulator prezentuje w tabeli:

Wzrost miesięcznych płatności za gaz
Wzrost miesięcznych płatności od 1 lipca 2024 dla odbiorców PGNiG OD korzystających z usług PSG. Źródło: URE

Cena dla klientów innych sprzedawców gazu

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie jednocześnie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom uprawnionym. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków.

Decyzja Prezesa URE oraz treść zatwierdzonej taryfy PGNiG OD dostępne są na stronie internetowej URE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A gaz kosztuje na giełdzie 154,00 zł/MWh.

Skoro stawka dystrybucyjna zmienna była 34,42 zł a będzie 65,23zł to chyba wzrost o 79%, a nie 27%.

Jak zmienią się ceny gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych po 1 lipca?
W zatwierdzonej taryfie cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec taryfy obowiązującej dotychczas oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh).

——-PGNiG Obrót Detaliczny podniesie cenę paliwa gazowego o ok. 45 proc. – z obecnych 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto (z 20,02 gr/kWh do 29,10 gr/kWh netto) dla gazu wysokometanowego grupy E

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA