Do sieci największych OSD przyłączono już ok. 4,7 tys. mikroinstalacji

Do sieci największych OSD przyłączono już ok. 4,7 tys. mikroinstalacji
Fot. Przemysław Lipiecki

Do sieci czterech państwowych koncernów energetycznych przyłączono na koniec 2015 r. w sumie już około 4,7 tys. mikroinstalacji. Ten wynik jest zasługą głównie przyłączeń wykonanych w ubiegłym roku. Niemal wszystkie mikroinstalacje to elektrownie fotowoltaiczne. W obliczu przesunięcia terminu wejścia w życie systemu taryf gwarantowanych z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. o wzroście liczby przyłączeń mikroinstalacji w I połowie br. powinno decydować głównie wsparcie na poziomie inwestycyjnym.

Najwięcej mikroinstalacji OZE przyłączono do tej pory do sieci PGE Dystrybucja. Kolejne w tym zestawieniu są Tauron i Energa. Najmniej mikroinstalacji z państwowych operatorów sieci dystrybucyjnych przyłączyła Enea.

Według informacji podanych przez PGE Dybstrybucję, do jej sieci przyłączono w ubiegłym roku 1726 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 12,113 MW. Systemy fotowltaiczne stanowiły ponad 99 proc. przyłączanych mikroinstalacji. Na koniec ubiegłego roku do sieci PGE Dystrybucja podłączonych było 1921 mikroinstalacji o łącznej mocy 13,683 GW.

REKLAMA

Do sieci spółki Tauron Dystrybucja przyłączono w ubiegłym roku niemal 900 mikroinstlalacji OZE o łącznej mocy ok. 7 MW, z czego 99 proc. stanowiły instalacje fotowoltaiczne. Na koniec ubiegłego roku liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci spółki Tauron Dystrybucja wyniosła ponad 1200, a ich łączny potencjał to ok. 9 MW.

Z kolei, jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy Energa-Operator SA, w roku 2015 do sieci dystrybucyjnych tego operatora podłączono 793 mikroinstalacje o łącznej mocy 5,549 MW.  Liczba wszystkich mikroźródeł podłączonych do sieci Energa-Operator na koniec 2015 roku wyniosła 992, a ich łączna moc to 7,1 MW.

Natomiast Enea przyłączyła w ubiegłym roku 445 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 2,281 MW. W tej liczbie tylko 3 instalacje nie były instalacjami fotowoltaicznymi. Łączna liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei na koniec ubiegłego roku wyniosła 578, a ich łączny potencjał sięgnął 3,715 MW.

Liczba przyłączeń mikroinstalacji wyraźnie wzrosła w końcówce 2015 r. Jak poinformowało biuro prasowe Enei, od stycznia do końca listopada 2015 r. liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei wyniosła 345 sztuk, a ich sumaryczna moc osiągnęła 2269 kW.  

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym prawem, na wszystkich operatorach systemów dystrybucyjnych spoczywa obowiązek publikacji cyklicznych sprawozdań dotyczących liczby i potencjału przyłączonych mikroinstlacji. Sprawozdania OSD za IV kwartał 2015 r. są dostępne na stronie Urzędu Regulacji Energetyki pod tym linkiem.

Na liczbę przyłączeń mikroinstalacji w 2016 r., przynajmniej w I półroczu, z pewnością negatywnie wpłynie ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która przesunęła termin wejścia w życie taryf gwarantowanych z 1 stycznia br. na 1 lipca 2016 r. Oznacza to, o ile nie będzie kolejnych zmian w ustawie o OZE, że z atrakcyjnych dopłat w ramach systemu taryf gwarantowanych będą mogli skorzystać właściciele mikroinstalacji uruchamianych począwszy od II połowy br.

Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, szacowaliśmy, że w 2016 r. do sieci Tauron Dystrybucja może zostać przyłączonych nawet 4000 odnawialnych źródeł energii. Spodziewamy się, że w związku z przesunięciem wejścia w życie taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji, liczba odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci w 2016 r. będzie na poziomie roku 2015 – komentuje Marcin Marzyński ze spółki Tauron Dystrybucja.

Wobec przesunięcia terminu wprowadzenia taryf gwarantowanych o dynamice rynku mikroinstalacji może decydować głównie wsparcie inwestycyjne – udostępniane głównie w ramach Prosument. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy nowy nabór wniosków uruchomi BOŚ Bank. Jak informowali pod koniec 2015 r. przedstawiciele BOŚ Banku, nabór miał ruszyć w styczniu. Termin uruchomienia nowego naboru uzależniano jednak od podpisania nowej umowy z  NFOŚiGW.

Ponadto, wobec odroczenia taryf gwarantowanych do 1 lipca, decyzje o podjęciu inwestycji może nadal wstrzymywać wielu inwestorów, którzy chcą skorzystać z tego mechanizmu wsparcia.

Na wzrost liczby przyłączanych mikroinstalacji coraz większy wpływ powinna mieć realizacja unijnych projektów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020.

gramwzielone.pl