REKLAMA
 
REKLAMA

Warunki przyłączenia ważne tylko 30 dni? Branża OZE protestuje

Warunki przyłączenia ważne tylko 30 dni? Branża OZE protestuje
fot. Sergi Ferrete/Unsplash

Obecnie trwają konsultacje Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych. Organizacje branżowe skierowały w związku z tym apel do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, w którym nie zgadzają się zwłaszcza na jeden proponowany zapis.

W związku z przedłożoną przez operatorów sieci kartą aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD) organizacje reprezentujące polską branżę odnawialnych źródeł energii zaapelowały do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), żeby jej nie zatwierdzał. Sprzeciwiają się proponowanym zapisom dotyczącym przyłączenia instalacji OZE do sieci.

Jak podaje Konfederacja Lewiatan, w konsultacjach IRiESD pojawiły się niepokojące sektor OZE zapisy wskazujące, że warunki przyłączenia do sieci mogą być ważne tylko 30 dni.

REKLAMA

Paulina Grądzik, zastępca dyrektora Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan, ocenia, że tak krótki czas ważności warunków przyłączenia stawia inwestorów w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Inwestycje w nowe źródła wytwórcze stanowią niezwykle złożony i kosztowny proces, a uzyskanie warunków przyłączenia jest punktem wyjścia dla dalszych działań. Podjęcie decyzji inwestycyjnych o tak dużej skali w tak krótkim czasie, wobec odpowiedzialności za realizację projektów, znacząco utrudni cały proces. Ponadto zapisy te będą szkodliwe nie tylko w stosunku do przedsiębiorstw energetycznych, ale także do odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych – podkreśla Paulina Grądzik.

Propozycja niezgodna z prawem

Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych służą regulowaniu zasad przyłączania nowych jednostek do sieci. W pierwszej kolejności jednak zasady te muszą być zgodne z obowiązującym prawem.

Tymczasem Konfederacja Lewiatan wskazuje, że zapisy proponowane w karcie aktualizacji IRiESD przez operatorów są niezgodne z przepisami prawa. Te bowiem stanowią, że „Warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich doręczenia. W okresie ważności warunki przyłączenia stanowią warunkowe zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej albo przesyłaniem lub dystrybucją ciepła do zawarcia umowy o przyłączenie odpowiednio do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej”.

REKLAMA

A zatem niezgodne z prawem ograniczanie terminu ważności warunków przyłączenia do sieci stanowi – jak podkreśla Lewiatan – znaczne nadużycie. Ze względu na przewidywany negatywny wpływ tych zapisów na rozwój sektora OZE w Polsce organizacje branżowe wspólnie zaapelowały do Prezesa URE, by ten wezwał operatorów do usunięcia proponowanych zmian z procedowanych nowych wersji dokumentów.

Ponadto branża energetyki odnawialnej liczy na zmianę podejścia operatorów sieci dystrybucyjnych, tj. wzmocnienie dialogu i partnerstwa z sektorem OZE.

„Proponowane zmiany negatywnie rzutują na wszystkich użytkowników systemu, niezależnie od typu instalacji lub rodzaju przyłączanego obiektu, w tym na odbiorców i posiadaczy magazynów energii elektrycznej, fundamentalnie zaburzając pewność obrotu” – napisano w apelu do Prezesa URE.

Z całym dokumentem można się zapoznać pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 18-11-2024 13:45

O czym tu mówimy? O anarchii.Od monopolu OSD przechodzą do anarchii.

swoi zdaza, maja pewne przylaczenie wiec warunki to formalnosc.

Znając chciwość naszych patodeweloperow farmofotowoltaicznych to bardzo dobrze . Wszędzie ludzią pod płotami postawili by morze paneli.

Ten nierząd reprezentuje interesy swoich kolesi. To jest bezprawie.

To próba zwyczajnego ograniczenia kosztów po stronie OSD…z tych wniosków o warunki przyłączenia często nic nie wynika…
Cóż…pożyczki, KPO kosztują…a pieniędzy brak…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady