Photon Energy liczy na odzyskanie rentowności

Photon Energy liczy na odzyskanie rentowności
fot. Photon Energy

We wrześniu 2024 r. spółka Photon Energy została pierwszym oficjalnie zarejestrowanym agregatorem energii w Polsce. To jeden z sukcesów minionego roku wskazywanych w opublikowanym rocznym raporcie finansowym grupy. Mimo zamknięcia roku ze stratą netto Photon Energy spodziewa się wzrostu, do czego ma się przyczynić m.in. uruchomienie usług dodatkowych na rynku polskim. 

W opublikowanym właśnie raporcie finansowym za rok 2024 Grupa Photon Energy zasadniczo potwierdziła dane przedstawione wcześniej we wstępnym podsumowaniu ubiegłego roku. Przychody i EBITDA wzrosły, jednak grupa zamknęła rok ze stratą netto.

Łączne skonsolidowane przychody Grupy Photon Energy w 2024 r. osiągnęły 89,9 mln euro, co oznacza wzrost o 27,3% w porównaniu z rokiem poprzednim (r/r). Taka sytuacja było efektem solidnych wyników we wszystkich obszarach działalności.

REKLAMA

W ubiegłym roku ponad dwukrotnie wzrosła EBITDA Photon Energy, która wyniosła 7,8 mln euro. Jak podaje spółka, do takiego wyniku przyczyniła się głównie działalność O&M, w której grupa odnotowała znaczny wzrost przychodów (aż o 98,2% r/r – do 17,974 mln euro), a także segment nowej energii (przychody 32,531 mln euro, +32,7% r/r).

Wynik netto Photon Energy był na minusie – rok 2024 grupa zamknęła ze stratą w wysokości 13,196 mln euro, nieco mniejszą niż w roku 2023 (-15,750 mln euro).

Choć napotkaliśmy wyzwania, które doprowadziły do straty netto, pozostajemy optymistyczni co do naszego wzrostu oraz odbudowy rentowności. Nasza koncentracja na wzmacnianiu portfela wytwórczego i rozszerzaniu działalności daje nam dobrą pozycję na rok 2025 – skomentował Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Wzrost umiarkowany, ale jest nadzieja

Całkowita moc dodana własnych aktywów wytwórczych Photon Energy w 2024 r. osiągnęła 16,2 MWp, jednak spółka sprzedała w tym czasie 14,5 MWp działających aktywów w Australii. W efekcie uznaje wzrost netto za „umiarkowany” – wyniósł on 1,9% r/r. Na koniec 2024 r. spółka miała 129,6 MWp aktywów własnych.

Miniony rok okazał się dla Photon Energy korzystny pod względem kontraktów O&M. Segment ten przekroczył próg 1,0 GWp aktywów objętych umowami. W samym 2024 r. przybyło ponad 400 MWp – wobec 300 MWp w 2023 r. Photon przewiduje dalszy wzrost przychodów w tym obszarze, obecnie ma prowadzić rozmowy z nowymi klientami biznesowymi.

Ponadto w ubiegłym roku Photon zabezpieczył kontrakty DSR (Demand Side Response) o mocy 326 MW na rok 2025. Oczekuje, że całkowite przychody DSR w 2025 r. wyniosą około 13 mln euro.

Mimo zamknięcia roku 2024 ze stratą netto Grupa Photon Energy spodziewa się wzrostu i odbudowy rentowności. Taką nadzieję mają dawać – jak wskazano w raporcie – m.in. „pozytywne trendy na rynkach energii” przy zrównoważonym profilu ryzyka firmowego portfela. Spółka jest przekonana zwłaszcza o możliwości poprawy wyników w segmencie wytwarzania energii. W 2024 r. produkcja energii elektrycznej zanotowana przez Photon wyniosła 162,8 GWh, co stanowiło wzrost o 16,5% w porównaniu z rokiem 2023.

REKLAMA

Usługi dodatkowe na rynku polskim zapewnią wzrost?

Photon w swoim raporcie finansowym zwraca też uwagę, że w 2025 r. niższe mają być kontrakty na rynku mocy, jednak wzrost w obszarze handlu energią powinien być napędzany wzrostem cen energii elektrycznej oraz uruchomieniem usług dodatkowych w Polsce. We wrześniu 2024 r. należąca do Grupy Photon Energy spółka Photon Energy Trading PL została jako pierwsza wpisana do wykazu agregatorów prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.

W ten sposób Photon zgłosił chęć świadczenia usług dodatkowych i usług elastyczności w celu optymalizacji zużycia energii na rynku hurtowym. To działalność ukierunkowana przede wszystkim na firmy komercyjne i dużych klientów przemysłowych, a także magazyny energii i wytwórców energii.

Silny segment O&M w Polsce

Polska jest dla Photon Energy rynkiem o istotnym znaczeniu także w obszarze O&M. Grupa dotychczas pozyskała w Polsce najwięcej tego typu kontraktów. W roku 2024, który był rekordowy dla grupy pod względem wzrostu segmentu O&M, Polska była drugim krajem z największym wolumenem zakontraktowanych usług (142 MWp) – po Węgrzech (210 MWp).

 

Tabela: Wzrost kontraktów O&M Grupy Photon Energy
Wolumen zakontraktowanych usług O&M Grupy Photon Energy na koniec roku 2024 i 2023 (tabela) i wzrost kontraktów O&M (wykres) w poszczególnych krajach. Źródło: Raport finansowy Photon Energy za 2024

Ponadto na polskim rynku Photon zanotował w ubiegłym roku drugi najwyższy wynik (23,3 mln euro) – po Czechach (26,3 mln euro) – pod względem przychodów osiągniętych z tytułu umów z klientami.

 

Tabela: Przychody Photon Energy według podziału geograficznego
Przychody Photon Energy według podziału geograficznego. Źródło: Raport finansowy Photon Energy za 2024

Wśród zdarzeń istotnych dla wyników spółki Photon wymienia w raporcie finansowym także sprzedaż praw do rozwoju projektu PV w Złoczewie (2,3 MW AC) spółce zależnej INWE. Do transakcji doszło w styczniu 2024 r. Następnie w maju deweloper zawarł warunkową umowę sprzedaży swojego największego polskiego projektu PV. Chodzi o projekt farmy fotowoltaicznej Domanowo o mocy 20,4 MWp, w województwie podlaskim, sprzedany spółce Uniper Renewables GmbH związanej z niemieckim koncernem energetycznym Uniper.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.