REKLAMA
 
REKLAMA

Photon Energy sprzedał spory projekt PV w Polsce

Photon Energy sprzedał spory projekt PV w Polsce
fot. Pixabay

Warunkowa umowa sprzedaży zawarta przez Photon Energy dotyczy największego polskiego projektu PV z portfela tej firmy. Farmę fotowoltaiczną chce rozwijać niemiecka firma wchodząca na polski rynek.

Photon Energy sprzeda projekt instalacji fotowoltaicznej o mocy 20,4 MWp w województwie podlaskim. Kupującym jest spółka Uniper Renewables GmbH związana z niemieckim koncernem energetycznym Uniper.

Transakcja z Uniper Renewables potwierdza wysoką jakość rozwijanych przez nas projektów i umożliwi nam szybszy wzrost w ramach efektywnej i zrównoważonej transformacji energetycznej. Cieszymy się, że będziemy współpracować z Uniper przy kontynuacji rozwoju projektu Domanowo w celu doprowadzenia go do etapu budowy i eksploatacji – powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy.

REKLAMA

Photon Energy nie ujawniła kwoty transakcji, podaje jedynie, że cena sprzedaży odzwierciedla wartość rynkową projektu, a płatność realizowana będzie w dwóch transzach: zaliczka w drugim kwartale 2024 r. i płatność końcowa w czwartym kwartale 2024 r.

Realizacja transakcji ma nastąpić po spełnieniu ustalonych warunków, w tym po uzyskaniu przez projekt statusu gotowości do budowy (Ready to Build).

REKLAMA

Strategiczna sprzedaż

Sprzedaż największego w polskim portfelu Photon Energy projektu fotowoltaicznego jest realizowana zgodnie ze strategią spółki, która zakłada, że projekty PV będą zbywane na rzecz innych podmiotów lub przekształcane w projekty hybrydowe.

Uniper, do którego należy kupująca polski projekt spółka Uniper Renewables, to jeden z największych niemieckich koncernów energetycznych. Firma działa na rynkach zagranicznych, w Polsce jednak wcześniej nie inwestowała. W całej Europie Uniper ma około 22,5 GW mocy wytwórczych.

Jako globalny wytwórca i sprzedawca energii elektrycznej oraz gazu Uniper realizuje kontrakty o wolumenie około 200 TWh rocznie. Firma zakłada, że do 2040 r. jej działalność będzie w całości neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Dlatego poszerza portfolio w zakresie zielonej energii i rozwija projekty wodorowe.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA