REKLAMA
 
REKLAMA

Minister energii ma pomysł na nowe taryfy dla prosumentów

Minister energii ma pomysł na nowe taryfy dla prosumentów
Miłosz Motyka. Źródło: PAP

Minister energii Miłosz Motyka zapowiedział prace nad nowymi taryfami dla prosumentów. Celem jest lepsze dostosowanie systemu rozliczeń do realnych kosztów i korzyści produkcji energii z OZE, a także zapewnienie stabilności sieci elektroenergetycznej. Nowe taryfy mają promować efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, jednocześnie zachowując atrakcyjność inwestycji w mikroinstalacje dla gospodarstw domowych. Szczegóły mają zostać przedstawione w ramach szerszego pakietu reform energetycznych jeszcze w 2025 r.

Minister Energii Miłosz Motyka w programie „Jeden na jeden” w  TVN24 zapowiedział kontynuację działań na rzecz utrzymania zamrożonych cen energii oraz dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Podkreślił, że rząd nie zamierza ograniczać się wyłącznie do bieżących decyzji, ale chce także podejmować długofalowe i strategiczne kroki dla transformacji polskiej energetyki.

Szef nowo utworzonego Ministerstwa Energii koncentrował się głównie na:

REKLAMA

  • gotowej ustawie o zamrożeniu cen energii na koniec 2025,
  • możliwej kontynuacji mrożenia w 2026 (decyzja ma zostać podjęta późną jesienią 2025),
  • planowanej taryfie dla prosumentów,
  • centralizacji kompetencji w nowym resorcie oraz inwestycjach w infrastrukturę przesyłową.

Ustawa o mrożeniu cen energii

Minister energii poinformował, że ustawa przedłużająca zamrożenie cen energii elektrycznej na czwarty kwartał 2025 r. jest gotowa i wkrótce trafi do prezydenta. Zaznaczył, że rozważane jest także złożenie alternatywnej wersji ustawy – pozbawionej zapisów dotyczących rozwoju farm wiatrowych – aby przyspieszyć wejście w życie przepisów o ochronie cenowej niezależnie od kontrowersji wokół energetyki wiatrowej.

Miłosz Motyka wskazał, że decyzja o dalszym zamrożeniu cen energii w 2026 r. zostanie podjęta późną jesienią 2025 r. Zapowiedział też nadchodzącą rekalkulację taryf na energię – nowe stawki mają być niższe od obecnych, co nowy szef resortu energii uzasadnił spadkiem rynkowych cen energii oraz decyzjami rządu.

Nowa taryfa specjalna

Minister zapowiedział, że rząd pracuje nad specjalną taryfą dla prosumentów, która ma poprawić opłacalność produkcji prądu w domach. Ma to wzmocnić udział obywateli w transformacji energetycznej i ograniczyć dominację dużych graczy.

Miłosz Motyka podkreślił, że duże firmy nie mogą być jedynymi beneficjentami zielonej energii – obywatel ma również na niej zyskiwać, dlatego rozważane są korzystne rozwiązania dla gospodarstw domowych. Taryfa miałaby dotyczyć głównie tych, którzy nie posiadają magazynów energii – czyli nie mogą przechowywać wyprodukowanego prądu i oddają go do sieci. Celem jest „by prosument był beneficjentem transformacji energetycznej, a nie ofiarą” – zaznaczył Motyka.

Choć nie padły szczegóły na temat nowej taryfy dla prosumentów, to chodzi najpewniej o reformę obecnego systemu net-billingu, który jest często krytykowany przez właścicieli mikroinstalacji (np. nieopłacalność w okresie letnim z powodu niskich stawek za odsprzedaż energii). Minister energii nie podał dokładnej daty, ale zasugerował, że zmiany będą rozważane jeszcze w 2025 r. Zapowiedział konsultacje społeczne i współpracę z branżą OZE.

REKLAMA

 

 

Ryzyko blackoutów i inwestycje

Szef resortu energii zwrócił uwagę na ryzyko nieprzewidzianych przerw w dostawie energii elektrycznej (blackout) i potwierdził, że  realizowany ma być rekordowy program inwestycji w infrastrukturę sieciową. Planowane jest wydanie 64 mld zł do 2034 r. na rozwój linii przesyłowych, co ma wzmocnić stabilność systemu energetycznego.

Działania mają też usprawnić procedury przełączeń, koncesji i zgód energetycznych, które dotąd były „patologiczne” dla przedsiębiorców.

Minister wskazał również na potrzebę reaktywizacji polityki energetycznej - w tym aktualizacji krajowych planów dotyczących energii i klimatu. Zapowiedział centralizację kompetencji energetycznych w nowym Ministerstwie Energii. Stwierdził, że działania na rzecz odblokowania potencjału wszystkich odnawialnych źródeł energii to sprawiedliwa transformacja - jak zaznaczył: „to nie jest kwestia wiatraków”.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Alladyn-sopar-batt 28-07-2025 09:28

,,Taryfa miałaby dotyczyć głównie tych, którzy nie posiadają magazynów energii – czyli nie mogą przechowywać wyprodukowanego prądu i oddają go do sieci. Celem jest „by prosument był beneficjentem transformacji energetycznej, a nie ofiarą” – zaznaczył Motyka.”- minister Motyka do dymisji.Komuszy sposób myślenia – jakie jest Twoje prawo ministrze do zaglądania do naszych domów czy my mamy ,czy nie mamy magazyny energii? To , że ktoś sobie kupił magazyn energii to nie Twoja ministrze sprawa i wara Ci od różnicowania i dzielenia ludzi względem prawa na mających lub niemających magazyny. Już byli tacy co dzielili na czarnych i białych.Wracasz do tego z uporem ministrze? Nie mija pięć minut po awanturze w sprawie unicestwienia magazynów energii, a już kombinujcie z nie konstytucyjnymi działaniami? Skąd w Waszych łbach to patolstwo? Jak dajesz prawo- to każdy chętny ma z tego dobrowolnie skorzystać – jeśli pragnie.

Jak juz utworzono koryto dla pana Miłosza i dano mu główne miejsce przy tym korycie, to mam apel – czerp panie ministrze z tego koryta, ale nie wyrządzaj szkód.

Skoro energia z fotowoltaiki jest nic nie warta i mam ja oddawac za darmo do sieci, to dlaczego wciaz nie moge legalnie sprzedawac jej sasiadowi, ktory placi 1.2 zl /kWh w sloneczne dni? Sasiad zuzyje moja energie z sieci. Ja zarobie, on zaoszczedzi. Planeta ocaleje. Wszyscy beda szczesliwi ,tylko monopolista i budzet nic nie beda z tego miec, ale przeciez oni zalecaja oszczedzanie energii i chodzi im wylacznie o klimat, wiec nie powinni robic problemow.

Czyli jak chcesz dotacje to musisz obowiązkowo zamontować magazyn, ale jak zamontujesz magazyn to nie możesz wybrać korzystnej dla prosumentów taryfy.

Czego nie rozumiecie?

Tu nie trzeba myslec . Jezeli produkuje enenergie na wlasne potrzeby latem to musze mieć mozliwosc jej do wykorzystania zimą w takie samej ilosci – prowizja za jej przechowanie . Wszystkie inne glupowate , cwaniackie wymysly spowoduja tylko to ze tak jak pieknie powstawaly za pieniafze obywateli instalacje do produkcji energii . Beda one z dachow zwalane na smietnik . TEN PAN Z 3 RROGI ZROBIL Z PROSUMENTOW IDIOTOW . LEIEJ NIECHBJUZ NIC W TYM TEMACIE NIE WYMYŚLA . Wal jakiego nie powstydzili by sie komuniści . Wal zrobiony na obywatelach .

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne