W Nowym Jorku powstanie wirtualna elektrownia

W Nowym Jorku powstanie wirtualna elektrownia
Fot. Travis Wise, flickr cc

Władze Nowego Jorku już od dłuższego czasu realizują strategię zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Kolejny z projektów zakłada stworzenie pilotażowego systemu wirtualnej elektrowni, w którym producentami energii będą mieszkańcy miasta wyposażeni w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii.

Projekt wirtualnej elektrowni realizuje lokalny operator energetyczny Con Edison wraz firmami SunPower i Sunverge. Pierwsza z nich to producent modułów i deweloper instalacji PV, a druga z tych firm zajmuje się rozwiązaniami z zakresu magazynowania energii. W Sunverge zainwestowały m.in. Siemens i Total.

Pilotażowy projekt wirtualnej elektrowni ma kosztować 15 mln dolarów i będzie częścią energetycznej strategii stanu Nowy York (Reforming the Energy VisionREV).

REKLAMA

Wirtualna elektrownia obejmie około 300 domów w dzielnicach Brooklyn i Queens, które zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i domowe magazyny energii. Eksploatacja tych instalacji będzie odbywać się na zasadzie dzierżawy.

Wszystkie instalacje zostaną zintegrowane w ramach jednego systemu, a zarządzanie nimi pozwoli na zoptymalizowanie wykorzystania fotowoltaiki na potrzeby własne czy na jak najlepsze dopasowanie generacji do potrzeb lokalnej sieci.

Każdy z domów uczestniczących w projekcie otrzyma instalacje fotowoltaiczne o mocy od 7 do 9 kW, a także litowo-jonowe magazyny energii o mocy 6 kW i pojemności 19,4 kWh.

O realizacji tego projektu operator Con Edison (Consolidated Edison) informuje już od dłuższego czasu. Wcześniejsze informacje wskazywały, że Con Edison początkowo będzie właścicielem magazynów energii, dysponując mocą łącznie 1,8 MW i pojemnością 4 MWh, tworząc z nich wirtualną elektrownię.

REKLAMA

Realizacja pilotażowego projektu ma pozwolić na zebranie doświadczeń i stworzenie modeli biznesowych w celu realizacji strategii energetycznej Nowego Jorku (REV) docelowo także przez inne podmioty.

Założenia projektu dotyczącego wirtualnej elektrowni w Nowym Jorku można znaleźć w konspekcie opublikowanym w lipcu ubiegłego roku przez Con Edison. Dokument jest dostępny pod tym linkiem.

W październiku ubiegłego roku gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał forsowaną przez siebie ustawę, zgodnie z którą udział energii odnawialnej w nowojorskim miksie energetycznym wzrośnie do 50 proc. do roku 2030.

Wcześniej władze stanu Nowy Jork zapowiedziały m.in. budowę do 2020 r. dodatkowych 150 tysięcy instalacji fotowoltaicznych w domach i firmach. Ponadto, systemy fotowoltaiczne na każdym z 64 kampusów ma zamontować uniwersytet stanowy, który wcześniej zadeklarował 30-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do roku 2020.

Wcześniej, w latach 2011-2014 łączny potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w stanie Nowy Jork potroił się do poziomu 314 MW. Obecną liczbę prosumentów w Nowym Jorku szacuje się na ok. 3 tys, a łączna moc ich instalacji sięga 80 MW. 

Cel stanowego programu o nazwie NY-Sun Initiative, który przyjęto w sierpniu ubiegłego roku, to budowa potencjału PV na poziomie 3 GW do roku 2023.

gramwzielone.pl