ME: elektrownia jądrowa o mocy 1 GW w ciągu 10 lat

ME: elektrownia jądrowa o mocy 1 GW w ciągu 10 lat
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii odniosło się do ostatniej publikacji w „Rzeczpospolitej” na temat planów rozwoju programu energetyki jądrowej przedstawionych przez resort rozwoju. ME ocenia, że sfinansowanie takiego programu nie będzie możliwe „w najbliższych 20 latach”. Resort energii dodał, że pracuje nad projektem pierwszej elektrowni jądrowej o mocy 1 GW.

Chodzi o wczorajszy artykuł w „Rzeczpospolitej” pt. Wielki powrót do atomu. W tym artykule „RZ” odnosi się do przedstawionego kilka dni temu przez Ministerstwo Rozwoju projektu tzw. Planu Morawieckiego.

Rząd zakłada nie tylko przyspieszenie budowy elektrowni atomowej, ale także budowę małych reaktorów termojądrowych produkujących równocześnie energię i ciepło. W sumie chodzi o zakłady dysponujące mocą rzędu 6 tys. MW. Taka inwestycja oznaczałaby niebagatelny koszt, znacznie przekraczający szacowane obecnie 120 mld zł (cyt. za „RZ”).

REKLAMA
REKLAMA

Ministerstwo Energii zapewniło, że sfinansowanie takich inwestycji, które opisuje „RZ”, nie jest możliwe w perspektywie 20 lat, dodając jednak, że przygotowuje program budowy pierwszego bloku jądrowego o mocy ok. 1000 MW, który ma zostać zbudowany w ciągu najbliższych 10 lat, „bowiem tyle wynosi cykl inwestycyjny w energetyce jądrowej”. 

Jednocześnie resort energii zapewnia, że podstawą w jego strategii energetycznej jest budowa nowych bloków na węgiel – „wysokosprawnych” i „niskoemisyjnych”, które powstają już w Opolu, Kozienicach i Jaworznie.

Odblokowane zostały również budowy bloków węglowych w Turowie i Ostrołęce, a dla zachowania pełnego bezpieczeństwa energetycznego Polski musimy rozpocząć budowę jeszcze trzech nowych bloków energetycznych zasilanych polskim węglem – komentuje resort energii. 

gramwzielone.pl