Polska rozpoczyna ratyfikację porozumienia klimatycznego

Kilka dni temu uruchomienie procesu ratyfikacji paryskiego porozumienia zapowiedział przebywający na sesji ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Teraz potwierdzają to przedstawiciele rządu. Ministerstwo Środowiska informuje, że w tym tygodniu dokument zostanie przedłożony do rozpatrzenia przez Radę Ministrów, a następnie RM skieruje do Sejmu projekt ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację. MŚ podkreśla ponadto, że poprze ratyfikację porozumienia klimatycznego na forum Unii Europejskiej, jeśli „Polska zabezpieczy swoje interesy„.
W piątek wniosek o ratyfikację porozumienia paryskiego ws. zmian klimatu podpisał minister środowiska prof. Jan Szyszko i przekazał go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W poświęconym temu wydarzeniu komunikacie resort środowiska cytuje wypowiedź ministra Szyszko, który podkreśla „aspekt zachowania autonomii” w sposobie realizacji celów paryskiego porozumienia przez poszczególne kraje. – Porozumienie paryskie zobowiązuje państwa do działań na rzecz klimatu z poszanowaniem ich gospodarczej specyfiki – powiedział minister środowiska.
Porozumienie paryskie, przyjęte 12 grudnia 2015 r. podczas 21. Konferencji Stron Konwencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych, określa nowe wielostronne ramy ochrony klimatu w perspektywie po 2020 r. Jest to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Dzięki jej realizacji wzrost globalnej średniej temperatury nie powinien przekroczyć 2°C.
Porozumienie paryskie zostało podpisane przez Polskę 22 kwietnia 2016 r. w Nowym Jorku. Do dzisiaj zostało podpisane przez 190 państw świata, a 60 z nich złożyło już swoje dokumenty ratyfikacyjne u Sekretarza Generalnego ONZ. Wśród państw, które już przystąpiły do porozumienia, są Stany Zjednoczone i Chiny, a także inne wiodące gospodarki świata, takie jak Brazylia, Meksyk, Norwegia czy Singapur.
W komunikacie na ten temat Ministerstwo Środowiska podkreśla się ponadto, że to „dzięki staraniom m.in. Polski” w Paryżu przyjęto „wspólny cel dla wszystkich państw, aby w drugiej połowie XXI wieku osiągnąć równowagę między emisjami gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem, m.in. przez lasy”.
MŚ podaje ponadto, że „jednocześnie Polska prowadzi intensywne prace na forum Unii Europejskiej aby zapewnić, że unijna polityka klimatyczna będzie zgodna z duchem Porozumienia paryskiego, a Polska gospodarka miała szanse na stabilny i zrównoważony rozwój”.
– Jednomyślna decyzja Unii w sprawie ratyfikacji Porozumienia będzie możliwa, gdy Polska zabezpieczy swoje interesy – komentuje wiceminister środowiska Paweł Sałek. – Jesteśmy gotowi do redukcji CO2 zgodnie z naszymi doświadczeniami i możliwościami: w oparciu o odnawialne źródła energii, takie jak geotermia czy drewno energetyczne, i przy uwzględnieniu pochłaniania CO2 przez lasy. Trzeba też wziąć pod uwagę dotychczasowe działania Polski. Zredukowaliśmy emisję dwutlenku węgla o ok. 30 proc. w stosunku do 1988 r., w ramach zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto, choć zobowiązywał on nas do 6 proc. redukcji emisji – dodał.
red. gramwzielone.pl