Sejm poparł porozumienie klimatyczne. Jak głosowali posłowie?

Sejm poparł porozumienie klimatyczne. Jak głosowali posłowie?
Fot. Kancelaria Sejmu RP

Dzisiaj Sejm zagłosował za ratyfikacją przez prezydenta porozumienia klimatycznego. Opowiedziało się za tym aż 402 posłów, przeciwko było 36, a żaden nie wstrzymał się od głosu.

Za zgodą na ratyfikację przez Polskę porozumienia klimatycznego głosowali dzisiaj wszyscy obecni na sali sejmowej posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W całości poparli je też posłowie Nowoczesnej, PSL, koła Europejskich Demokratów oraz koła poselskiego WiS. Porozumienie klimatyczne niemal w całości poparła również Platforma Obywatelska – z wyjątkiem jednego posła Leszka Korzeniowskiego, który zagłosował przeciwko.

Przeciwko porozumieniu klimatycznemu zagłosowali niemal wszyscy posłowie klubu Kukiz’15, w którym „za” zagłosował tylko poseł Piotr Apel.

REKLAMA

Przeciwko paryskiemu porozumieniu zagłosował też jeden poseł niezależny Robert Winnicki.

Zgodnie z ustaleniami szczytu klimatycznego z grudnia 2015 r., który odbył się w Paryżu, sygnatariusze paryskiego porozumienia mają podjąć działania zmierzające do utrzymania wzrostu średnich temperatur na poziomie nie większym niż 2 st. C. w stosunku do epoki przedindustrialnej, a także do podjęcia wysiłków zmierzających do nieprzekroczenia poziomu 1,5 st. C. Paryska umowa zastąpi obowiązujące dotąd postanowienia Protokołu z Kioto. 

REKLAMA

W tym tygodniu osiągnięto wymagany próg ratyfikacji, który umożliwia wejście w życie porozumienia klimatycznego. Warunkiem była ratyfikacja przez przynajmniej 55 proc. krajów ONZ, które odpowiadają razem za co najmniej 55 proc. globalnych emisji CO2.

Przesądziło o tym wtorkowe głosowanie Parlamentu Europejskiego. Za przyjęciem porozumienia klimatycznego przez Unię Europejską zagłosowało 610 europosłów, 38 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Unia Europejska, odpowiadająca za kilkanaście proc. globalnych emisji, przyjęła porozumienie paryskie szybką ścieżką, nie czekając na ratyfikowanie porozumienia osobno przez wszystkie kraje UE-28. W ostatni piątek na przyjęcie umowy klimatycznej zgodzili się ministrowie środowiska krajów członkowskich, a już kilka dni później zatwierdził ją europarlament.

Wcześniej paryskie porozumienie zatwierdziły 62 kraje odpowiadające razem za 42 proc. globalnych emisji – w tym najwięksi emitenci Chiny i USA.

red. gramwzielone.pl