Jak OZE wspierają liderzy wśród polskich miast?

Jak OZE wspierają liderzy wśród polskich miast?
Konkurs ECO-MIASTO 2016. Laureaci kategorii zarządzanie lokalnymi systemami.

Ambasada Francji nagrodziła polskie miasta podejmujące działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w ramach konkursu ECO-MIASTO 2016. Jakie działania podejmują nagrodzone miasta? 

Bielsko-Biała, Gdynia, Kraków, Legnica, Lublin, Słupsk i Toruń łączą źródła systemowe ciepła i elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, a przy tym wykorzystują potencjał odnawialnych źródeł energii.

Lublin przeznaczył 43 mln złotych w latach 2010-2014 na przebudowę sieci ciepłowniczej, Słupsk montuje na wybranych budynkach publicznych instalacje fotowoltaiczne, Gdynia poddaje procesom odzysku prawie 90 proc. odpadów komunalnych, a w Toruniu w 2017 roku 100 proc. oświetlenia publicznego będzie pochodziło z energii odnawialnej.

REKLAMA

W kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi zwyciężył Lublin i Słupsk, a wyróżnienie otrzymał Toruń.

W kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi nagrodę główną dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał Lublin, przede wszystkim za planowany projekt wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji chłodu. Dodatkowo w latach 2010-2014 w Lublinie realizowano projekt o nazwie „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin”. Jego celem była poprawa efektywności systemu ciepłowniczego przez ograniczenie strat ciepła. W efekcie zmodernizowano 22,4 km sieci ciepłowniczej i ograniczono straty ciepła o 60 proc. Dodatkowo w wyniku inwestycji emisja CO2 zmniejszyła się o 10,5 tys. ton. Koszty projektu szacuje się na 43 mln złotych.

Z kolei w ramach programu „Zwiększenie możliwości energetycznego wykorzystania biogazu z oczyszczalni ścieków Hajdów w Lublinie do produkcji energii odnawialnej” miasto zakupiło, zamontowało i uruchomiło w oczyszczalni Hajdów w Lublinie dwa zespoły prądotwórcze, zasilane biogazem uzyskanym w procesie fermentacji osadów ściekowych. Biogaz wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby oczyszczalni, co wpływa na zmniejszenie kosztów jej działalności.

Wyniki konkursu pokazują, że polskie miasta inwestują i planują wdrażanie rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Gmina Miasta Gdynia i Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej planują budowę instalacji fotowoltaicznej na zadaszeniach postojowych (wiatach) zajezdni trolejbusowej, o łącznej mocy ok. 400 kW i powierzchni ok. 5000 m2. Produkowana energia ma zasilać trolejbusową sieć trakcyjną.

Z kolei w 2017 roku Lublin planuje stworzyć mapę potencjału solarnego dachów w mieście, a Gdynia zastanawia się nad instalacją dużych farm fotowoltaicznych w miejscach, gdzie nie ma możliwości lokalizacji jakichkolwiek obiektów kubaturowych. Potencjalnie takim miejscem mogłyby być tereny w pobliżu lotniska Gdynia-Kosakowo.

REKLAMA

Toruń został wyróżniony w konkursie właśnie za kompleksowe działania w zakresie wykorzystania OZE. Miasto zagwarantowało sobie w 2017 roku dostawy energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia publicznego i iluminacji obiektów zabytkowych w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii oraz na pozostałe potrzeby w 20 proc. z odnawialnych źródeł.

Jak zwracają uwagę organizatorzy konkursu, edukacja społeczeństwa w zakresie oszczędzania energii nie jest bardzo kosztowną inwestycją, a tymczasem jest najważniejszą i najtańszą formą oszczędzania energii. Wiedzą też o tym samorządy, które przesłały swoje zgłoszenia do konkursu ECO-MIASTO.

W szczególności Słupsk, jeden z dwóch laureatów, został doceniony za projekt informacyjny „Zielony Punkt”. W „Zielonym Punkcie” można dowiedzieć się m.in.: jak oszczędzać energię, w jaki sposób pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne czy obniżyć rachunki za ciepło nawet o kilkadziesiąt procent. To pierwszy w Polsce punkt edukacyjno-informacyjny, który udziela nieodpłatnych porad z zakresu ochrony środowiska.

W Lublinie natomiast w ramach projektu „Budowa i rozbudowa e-usług w Gminie Lublin” planuje się stworzenie narzędzia do zbierania i analizy danych dotyczących zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej, a także innych mediów. Aplikacja ma korzystać z istniejącego już geograficznego systemu informacji oraz zewnętrznych baz danych. Pozwoli to na efektywne zarządzanie energią w mieście.

Słupsk z kolei wyróżnił się pośród innych miast biorących udział w konkursie ECO-MIASTO pilotażowo wdrożonym w Szkole Podstawowej nr 8 systemem upubliczniania w czasie rzeczywistym informacji o zużyciu energii przez budynek. Dane o zużyciu energii są odczytywane w sposób ciągły, poddawane obróbce i wyświetlane na bieżąco na dużym ekranie. Sposób prezentacji został dostosowany, aby być zrozumiałym dla przeciętnego użytkownika – wykorzystano proste grafiki w miejsce wykresów i specjalistycznego języka. Zdaniem samorządowców projekt bez kosztownych inwestycji pozwoli uzyskać oszczędności zużycia energii na poziomie kilkunastu procent.

Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Grupa EDF ufundowała dla laureatów kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi wizytę jednoosobowej reprezentacji każdego z miast w Centrum Szkoleniowym CAMPUS Nord Grupy DK Energy oraz w Centrum Zarządzania Efektywnością Energetyczną (DESC – DK Energy Savings Center) w Lille dla regionu północnej Francji.

red. gramwzielone.pl