Jak przygotować się do inwestycji w OZE i efektywność energetyczną w 2017 r.?

Jak przygotować się do inwestycji w OZE i efektywność energetyczną w 2017 r.?
Realizacja: Energia Taniej

W nadchodzącym roku inwestorzy planujący np. montaż elektrowni fotowoltaicznej będą mogli skorzystać z szeregu programów dotacyjnych, które udostępniane są w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Inwestycję w odnawialne źródła energii czy efektywność energetyczną warto rozważyć jednak również bez wsparcia w postaci unijnej dotacji.

Dotacje z Regionalnych Programów Operacyjnych

Na bezzwrotną pomoc w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w 2017 r. będą mogli liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, którzy poprzez inwestycje w OZE będą dążyć do zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania wyprodukowanej energii na własny użytek.

REKLAMA

Na 2017 r. zaplanowano konkursy, w ramach których będzie można ubiegać się o wsparcie na inwestycję w OZE i efektywność energetyczną, z następujących Regionalnych Programów Operacyjnych:

W przypadku wybrania usług naszej firmy, to my odpowiadamy za cały proces uzyskania dotacji jak i późniejszą realizację procesu inwestycyjnego. Podejmując decyzję o złożeniu aplikacji na wykorzystanie funduszy unijnych, musimy zdawać sobie sprawę z wielu formalnych, wymaganych decyzji administracyjnych jak np. warunki przyłączenia instalacji do sieci energetycznej, których uzyskanie może trwać nawet pół roku. Dlatego warto pomyśleć o wszystkich aspektach inwestycji w fotowoltaikę z większym wyprzedzeniem i powierzyć zajęcie się procesem inwestycyjnym wyspecjalizowanej firmie.   

W naszej pracy bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której firmy czekają do ostatniej chwili na ogłoszenie naboru w konkursie na unijne dotacje, chcąc poznać wszystkie kryteria związane z dotacją, ale już na tym etapie nie są w stanie spełnić minimalnych wymagań związanych z pozwoleniami niezbędnymi do złożenia wniosku. 

Dlatego nie warto czekać i trzeba już dziś myśleć i zacząć podejmować działania, aby przegotować odpowiednie dokumenty. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, dzięki wstępnej analizie jesteśmy w stanie określić możliwości pozyskania dotacji przez dane przedsiębiorstwo.

Każdemu przedsiębiorcy musimy zadać m.in. następujące pytania:

  • czy energia elektryczna jest znaczącym kosztem jego działalności?
  • jakie ponosi koszty związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej?
  • czy ma jeszcze stary piec/ kocioł grzewczy oraz przestarzałą instalację grzewczą?
  • czy ma wyeksploatowane i nieszczelne okna?
  • czy w jego firmie w sezonie grzewczym jest np. odczuwalny chłód, wrażenie przeciągów, wilgoć, zła jakość powietrza?

Podjęcie decyzji o udziale w konkursach o fundusze unijne jest jeszcze bardziej uzasadnione ekonomicznie, ponieważ ceny energii elektrycznej będą rosły. Urząd Regulacji Energetyki podał taryfy za energię elektryczną, które w przyszłym roku mają stosować główni operatorzy. Stawki opłat w dystrybucji wzrastają przeciętnie o 5,6 proc. W przypadku taryfy w dystrybucji dla odbiorców w grupach G wzrost ma wynieść przeciętnie 5,9 proc.

Rozwiązania, które możemy Państwu zaproponować, znacznie wykraczają poza zwykłe doradztwo.

Nasza grupa inżynierów i techników na bieżąco śledzi nowości i trendy na światowych rynkach i stara się przedstawiać rozwiązania, które są najbardziej efektywne i ekonomicznie uzasadnione w zakresie następujących technologii:

  • fotowoltaika
  • powietrzne i gruntowe pompy ciepła
  • gazowe pompy ciepła
  • promienniki ciepła na podczerwień
  • kogeneracja
  • rekuperacja i wentylacja
  • odzysk ciepła w całym procesie produkcyjnym itp.

Należy pamiętać że nowa ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja o 2016 r. narzuca obowiązek audytu energetycznego na każdego dużego przedsiębiorcę. Nasza firma w trakcie takiego audytu określi możliwości pozyskania dotacji na OZE jak i na inne cele zmierzające do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorcy.

Finansowanie bez dotacji

Przy zmieniających się warunkach i rosnących kosztach energii elektrycznej warto rozważyć inne formy finansowania inwestycji niż dofinansowanie – np. kredyt lub leasing. Odpowiednio dobierając wielkość instalacji OZE – np. instalacji fotowoltaicznej – można zredukować maksymalnie rachunki za energię elektryczną. 

REKLAMA

W trakcie różnych analiz doszliśmy do ciekawych wniosków, które pokazują, iż wielkość instalacji nie zawsze musi być dopasowana do mocy umownej odbiorcy energii.

Poniższa analiza dotyczy instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 120 kWp. Koszt instalacji to 504 tys. zł. Zamówiona moc odbiorcy to 60 kW. 

Średnioroczna produkcja energii z 1 kWp wyniesie 945 kWh, łączna produkcja wyniesie 113 352 kWh przy rocznym zapotrzebowaniu na poziomie 125 022 kWh. Nadwyżka energii, którą można sprzedać do sieci, wynosi w skali roku 26 486 kWh. 

Korzyści finansowe. Oś pionowa: wartości wyrażone w PLN / Oś pozioma: wartości wyrażone w latach użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Powyższa tabela nie zawiera korzyści z amortyzacji i kosztów księgowych obniżających podatek dochodowy.

Suma wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, która została zużyta na własne potrzeby, stanowi 90 proc. rocznego zapotrzebowania infrastruktury przedsiębiorstwa. Pozostała ilość energii może zostać sprzedana do sieci, co daje dodatkowy przychód. 

Warto mieć na uwadze, że w niedalekiej przyszłości przedsiębiorcy, będący właścicielami elektrowni fotowoltaicznych, będą mogli tworzyć klastry energii, co może poprawić ekonomikę funkcjonowania ich instalacji.  

Kontakt: 

Maciej Wiśniewski

tel.: 517018415

kontakt@energiataniej.com.pl

www.energiataniej.com.pl

Opracowanie: Energia Taniej

artykuł sponsorowany